Bezpečné stojany v Plzni a jak je používat
Podstatou bezpečného uzamykání kola je to, že se ve stojanu obemkne rám kola trubkou půlkruhovitého tvaru a v této poloze se zamkne FAB zámkem. Řešení je vskutku jednoduché – stačí uvolnit parkovací polohu obepínací trubky zvednutím černé páčky nahoru, pootočit trubkou tak, aby zapadla do otvoru, do kterého z druhé strany vložíte FABku a jen otočíte klíčkem. Pro začátek si tohle důmyslné parkování můžete vyzkoušet před některými veřejnými budovami, kde vám FAB vložku i s klíčkem půjčí proti záloze – např. u Plaveckého bazénu nebo u slovanské radnice na Koterovské třídě.
Mnozí cyklisté se ale ptají, proč by si měly FAB zámek vlastně pořizovat. Kvalitu těchto stojanů totiž využijete právě při zamčení FABkou. Když jí zamknete trubku, která obemkne rám vašeho kola, připravíte tím zloději mnohem důkladnější překážku, než při použití lanového zámku. Stojan je totiž vyroben ze speciální oceli, která je odolná proti přepilování. Většina našich zlodějů kol používá štípačky a právě proti těm je správně zamčené kolo v tomto stojanu odolné. Pokud jezdíte po městě častěji a parkujete v místech, kde tyto stojany jsou, vyplatí se vám pořídit si FABku vlastní. Pořídíte ji v zámečnictví. Já tu svoji FABku i s držáčkem na sedlovku koupila v HEPOSu za 185 + 75 Kč. Vzhledem k ceně obyčejných zámků na kola a ceně kola je tato částka zanedbatelná. Navíc se můžete přesvědčit, že dostat kolo z tohoto stojanu by byl pro zloděje opravdu oříšek. Pokud budete v těchto stojanech své kolo zamykat FABkou, můžete svůj běžně používaný zámek použít např. k přizamčení vidlice nebo předního kola.
Nás v Plzni může navíc těšit, že 90% ceny stojanů zaplatilo Ministerstvo vnitra, kde město Plzeň uspělo s projektem prevence kriminality. Protože cyklistů přibývá, iniciátor projektu, pan místostarosta Rozšafný, již zvažuje přípravu další žádosti, aby se síť bezpečného parkování kol v Plzni rozrůstala.