Autor: Jarda SOBOTA (text a foto) Aktualizace: 10.08.2008
Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty
Myšlenka na zbudování bikeparku se zrodila při diskusích nad otázkou využití lyžařského areálu na Špičáku v letním období. Instalované zařízení (lanovka, technické zázemí půjčovny apod...) jen nahrávalo myšlence využít areál pro milovníky cyklistiky - freeride. V současné době jsou ve portovním areálu vybudovány 2 trati pro freeride. „Jedná se o první oficiálně povolenou freeride trať v Čechách,” říká Vladimír Kasík z provozujícího Sport servisu. „Jedná se o vystavěnou trať s klopenými zatáčkami, uměle vybudovanými skoky a bezpečnými křižovatkami tratí. Tratě v ostatních horských areálech jsou pouze vytyčené trasy v přírodě,”dodává. Při stavbě trati byly využity zkušenosti Tomáše Procházky, který projektoval a stavěl freeridové trati v Kanadě. Obě špičácké tratě jsou vybudovány se souhlasem ekologů a konzultovány se Správou Národního parku Šumava. V budoucnu plánuje Sport servis vybudovat ještě další dvě tratě.
Areál je určen milovníkům freeridové jízdy všech věkových kategorií. Otevírací doba je shodná s letním provozem lanovky na Špičáku tj. od 15. června do 15. září. Provozní doba lanovky je od 9 do 17 hodin, v pátek a v sobotu je provoz rozšířen až do 18 hodin. Trať je přístupná pouze z lanovky. Zájemce o jízdu při nákupu jízdenky podepisuje prohlášení, že jezdí na vlastní nebezpečí. Návštěvník musí mít vybavení pro bezpečnou jízdu - přilbu, rukavice, chrániče apod. Pokud ho nemá, může si ho vypůjčit v půjčovně. Pokud byste si chtěli freeride na Špičáku vyzkoušet a neměli jste zrovna s sebou vhodné kolo, v půjčovně vám ho také půjčí. V areálu je k dispozice i cykloservis. O bezpečnost jezdců na trati se starají pracovníci areálu společně s Horskou službou.
Bližší podrobnosti a aktuální informace naleznete na www.spicak.cz