Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Bodový závod dvojic na kolech se pojede v Brdech

article

Bodový závod se jede ve dvojicích

Již tento víkend se pojede ve vojenském újezdu Brdy jubilejní 10. ročník bodovacího závodu dvojic Merida Bike adventure 2010. V Brdech se Merida Bike Adventure pojede již podruhé v prostoru vojenského újezdu Jince a přírodních parků Trhoň a Třemšín na jižním Plzeňsku. Centrum závodu vyroste v areálu BDC Těnovice u Spáleného Poříčí. A jak takový bodový závod dvojic na kolech probíhá?

Autor: cykloRADKA (text), Míra RYGL (foto) Aktualizace: 21.07.2010

testMerida Bike Adventure je závod dvojic na horských kolech s mapou na řídítkách. Tento nejpopulárnější závod svého typu ve střední Evropě je vhodný pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Závodní tým tvoří dvojice rozdělené do kategorií dle pohlaví: muži, ženy, mixy a také věků na seniory a veterány (záleží na součtu věků obou členů týmu, zda je nižší či vyšší než 80 let). Každý tým předem dostane mapu se zakreslenými kontrolami a přímo na startu jejich bodové ohodnocení, dle vlastních možností a schopností si následně zvolí trasu. V tomto závodě nezáleží pouze na fyzické kondici, ale také na mapových dovednostech a schopnostech vzájemné komunikace. Jednou z hlavních podmínek závodu je povinnost obou členů týmu jet celý závod společně, rozdělení týmu během závodu je zakázáno. Pro posbírání maximálního počtu bodů mají týmy určený časový limit - v 1. etapě 6 hodin (sobota 24.7.) a v 2. etapě 4 hodiny (neděle 25.7.), při překročení tohoto časového limitu čeká týmy penalizace v podobě ztráty určitého počtu bodů. Pro celkové umístění se body z obou etap sčítají. Závodníci se orientují podle turistické mapy SHOCart 1:50 000, speciálně upravené pro závod, ve které mají zakreslené všechny postavené kontroly.

 

Merida Bike Adventure 2010 je jubilejním 10. ročníkem tohoto závodu, proto organizátoři mimořádně vypsali i novou kategorii pro drsňáky - Loap BA Challenge, kdy si závodníci povezou veškerý potřebný materiál nejen k závodu, ale i k přenocování celou dobu na kole s sebou. Noc tedy nestráví v centru závodu, nýbrž v jednoduchém kempu kdesi na trati. Touto novinkou se pořadatelé vrací ke kořenům adventure závodů, ze kterých Bike Adventure vzešlo a byli mu vzorem.

 

Pro ty, kteří se nestačili přihlásit v řádném termínu nebo se necítí objet si závod naostro,  je vypsána kategorie BA Open, kde si účastníci za drobný poplatek pouze zakoupí mapu s kontrolami, vyzvednou si bodové hodnoty a mohou zkusit naplánovat ideální postup a objet kontroly. Ovšem nepovezou sebou čip pro označení průjezdu kontrolami, tedy nebudou ani v oficiální výsledkové listině.

 

Tento typ závodů, tzv. orientační cyklomaratony, nabízí všem milovníkům vypletených kol a ozubených převodů určitou alternativu ke klasickým maratonům. Závodníci nejedou po předem vytyčené trase, tu si musí naplánovat a realizovat sami, což nabízí volnost ve volbě vzdálenosti a náročnosti terénu (silnice / lesní cesta). Vzhledem k intervalovému startu, nehrozí zácpy na konkrétních cestách, závodníci se plynule rozptýlí po celém prostoru. Závod je mnohem rozmanitější, zábavnější a výsledky některých závodníků mohou být velmi překvapivé.

 

 

Jak se zúčastnit?

Potřebujete pouze horské nebo trekingové kolo v pojízdném stavu, kamaráda či kamarádku do dvojice a především nadšení. Dále doporučujeme držák na mapu (mapník), fixu na kreslení do mapy a občerstvení (pořadatelé zajišťují pouze v cíli, nikoliv na trati). Další informace o závodu najdete na  www.bike-adventure.cz

 

test 

 

V současnosti je již kapacita závodu naplněna, ovšem je stále možnost zúčastnit se BA Open - Bike Adventure nanečisto. Účastník si zakoupí mapu, v daném startovním čase je odstartován z pod startovního oblouku, obdrží bodové hodnoty a může absolvovat svůj Bike Adventure. Sice mimo soutěž (bez startovního čísla a záznamového čipu), ale svůj výkon si s nejlepšími borci může porovnat virtuálně.  

 

 

Na koho se můžete letos těšit?


Mezi pořadatele i závodníky se zařadí především ti nejlepší evropští MTBO závodníci (MTBO = orientační závody na horských kolech). Tuto sobotu, 17. července skončilo Mistrovství světa a Juniorské Mistrovství světa v MTBO v severním Portugalsku. USK Praha zde mělo hned 4 své zástupce, kteří se zúčastní BA jako pořadatelé. Nutno podotknout, že si z Portugalska dohromady přivezli hned 5 medailí, z toho jednu zlatou!


Mezi favority závodu budou určitě patřit reprezentanti Jiří Hradil a Jan Lauerman, který byl v Portugalsku součástí bronzové štafety nebo další bronzová medailistka ze štafetového závodu Barbora Chudíková v týmu s reprezentační kolegyní Renatou Paulíčkovou. V ženách pak jim budou velkou konkurencí loňské vítězky Štěpánka Staňková s Marií Březinovou - čerstvou dvojnásobnou juniorskou mistryní světa. V kategorii MD je nutno upozornit na dvojici rakouských reprezentantů závodících za Teslu Brno - Andrease Riefa a Michi Gigon - několikanásobnou mistryni světa v MTBO a nejlepší závodnici posledních let, která se BA účastní pravidelně, ale vítězství v BA ji zatím stále uniká, vždy byla „až" 2. Bojovat o druhé vítězství v řadě bude slovenská reprezentantka Stanislava Fajtová s Tomášem Flassikem.

 

Odkazy

www.bike-adventure.cz