Celostátní setkání velocipedistů v Plzni se vydařilo
Část účastníků se sešla již v pátek, aby měli víc času si popovídat a prohlédnout si město. Prezentace pak byla v sobotu 12. října 2019 ve dvoře Chotěšovského domu, tedy v budově Národopisného muzea. Neformální část setkání s občerstvením probíhala na terase směrem k Proluce. V 11 hodin zde proběhlo oficiální zahájení. Za pořadatele promluvili pan Stanislav Cink, znalec historie cyklistiky a sběratel, poté spisovatel Jan Králík. Nakonec byl o slovo požádán i profesor Pavel Pafko, známý kardiochirurg a nadšený velocipedista. Přítomné pobavil krátkým proslovem, z něhož cituji: „Vážení, vím, že vy všichni máte rádi staré věci - stará kola, staré oblečení... znamená to tedy, že máte rádi pohodu starých časů. Věřím, že byste zůstali v pohodě, i kdyby vám ty vaše bicykly někdo ukradl!"
Poté byli všichni vyzváni k přesunu na náměstí. Nejprve proběhla vzpomínka na Karla Gotta a pak už nastoupilo šest urostlých borců z Českého klubu velocipedistů (ČKV) Praha 1880, aby předvedli svůj balet na vysokých kolech. Na vysoké kolo musí být i vysoký jezdec a na jeho zvládnutí je třeba mít páru. Tihle pánové své vystoupení opravdu zvládli a sklidili zasloužený potlesk. Po nich nastoupili dámy a páni z Veteran Bicycle Club Zbraslav. Ti se předvádějí na takzvaných bezpečných kolech neboli bezpečnících, což je dobové označení pro jízdní kolo, jaké známe a ještě pamatujeme z našich ulic. Pět dvojic vytvářelo na poměrně malé ploše důmyslné sestavy, což na konci vyvolalo velký aplaus. Odpoledne pak následoval cyklovýlet městem a od 18 hodin společenský večer s předáním předsednictví, které je rotující. Na organizaci se do značné míry podílelo Národopisné muzeum Plzeňska, které rovněž poskytlo své prostory pro zázemí akce. Záštitu poskytl Plzeňský kraj a Magistrát města Plzně, ale z těchto institucí se bohužel nikdo nedostavil.
Historie klubů velocipedistů
Ještě na závěr několik údajů. První klub velocipedistů vznikl v Praze v roce 1880 a je tedy nejstarším českým sportovním klubem. Česká ústřední jednota velocipedistů (ČÚJV) byla založena v roce 1883. V současnosti byla obnovena, proto Obnovená česká ústřední jednota velocipedistů (OČÚJV) a má celkem 20 členských organizací. Do Plzně přijeli v sobotu i příznivci ze spřáteleného klubu v Oberwiesenthalu. Komu stará kola učarovala a chtěl by vidět další mezinárodní setkání velocipedistů plánované na rok 2022, bude si muset zajet do Ostravy. V Plzni je Klub cyklistů-turistů Český lev Plzeň 2015, který sdružuje milovníky starých kol, ne jen těch vysokých. Iniciátorem a vůdčí osobností je pan Stanislav Cink, který se spolu s paní Evou Podzemnou a paní Lídou Kotorovou i dalšími členy klubu postarali o to, aby letošní celostátní setkání velocipedistů v Plzni proběhlo bez problémů.
Přečtěte si také
Výstavu kol v Plzni otevřeli velocipedisté - show historických kol plzeňských velocipedistů doprovázela otevření výstavy ke 100 letům kola v Západočeském muzeu v Plzni