Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cyklisté přispěli svými názory městu, někteří získali ceny

article

Týden mobility skončil. Pro registrované účastníky akce Týden na kole ovšem skončil teprve 1. října. Ti, kteří odevzdali dotazník, který měl zjistit s jakými problémy se při cestách na kole po Plzni setkávali, byli slosováni a tři z nich získali věcné ceny od organizátorů – města Plzně a regionálního cyklistického portálu plzenskonakole.cz. V Informačním centru je vylosoval náměstek primátora Ing. Petr Náhlík.

 

 



Autor: cykloRADKA (text), Vašek ROJÍK (foto) Aktualizace: 01.10.2007

Jedním z cílů této cykloakce, která se stala součástí programu města Plzně k Týdnu mobility bylo získat informace o tom, co cyklisty v Plzni nejvíc trápí a jak by konkrétně chtěli zlepšit podmínky. Své zkušenosti s týdenním používáním kola svěřili dotazníku Moje zkušenosti po Týdnu na kole. Výsledky tohoto malého dotazníkového šetření stejně jako jména tří vylosovaných Vám nabízí regionální informační portál pro cyklisty plzenskonakole.cz.

Jména tří vylosovaných

paní Anna TOPINKOVÁ

paní Hana HOFMANOVÁ

paní Jana MAŠKOVÁ

Vzhledem k tomu, že ani jedna z vylosovaných cyklistek nebyla osobně přítomna, ještě týž večer jsme je telefonicky kontaktovali s tím, že ceny si mají vyzvednout v Infocentru.

 

Výsledky dotazníkového šetření

 

Akce Týden na kole se zúčastnilo více mužů, než žen (60% mužů) spíše starší generace – účastníků do 30 let byla asi jen třetina. Většina z nich používá kolo rekreačně (na výlety), nejméně ho účastníci používali na nákupy, přičemž asi polovina z nich jezdí na kole celý rok. Převažují ti, co jezdí delší trasy (nad 50km) a při výběru trasy se řídí vlastní zkušeností spíš než mapou nebo doporučením jiných.

 

Mezi nejnebezpečnějšími místy se pak často objevovaly hlavní komunikace, které ještě nejsou „lemované“ cyklostezkami – Slovanská, Klatovská, Jateční nebo kruhový objezd na Domažlické. Jako nebezpečné uváděli účastníci často centrum města vč. některých úseků, které jsou pro překonání na kole obtížné – Americká-Sirkova, Americká u Volksbank, Korandova ul, Rooseveltův most, nebo přejezdy výpadovek v Křimicích či na Nové Hospodě. Za nebezpečné též označili pobíhání psů na stezkách či neukázněnost chodců vstupujících do stezek v místech, kde mají pruh pro pěší vedle.

 

Na otázku Na kterém místě byste uvítali cyklostezku? odpovídali účastníci nejčastěji: v úseku Pallova – ZČM – křižovatka Americká u Volksbank. Často bylo také žádáno spojení Bor s centrem cyklostezkou a stezka na Jateční třídě, nebo pokračování stezky z Americké do Doubravky.

 

S parkováním kol nejsou účastníci akce spokojeni. Uvedli mnoho míst, kde jim stojany chybí – snad nejvíce na náměstí republiky (u Infocentra i u budovy, kde se vyřizují doklady). Byla ovšem kritizována i konstrukce stojanů, která často neumožňuje zamknout rám kola nebo poškozuje mechanické části kola. Právě nemožnost vhodného parkování kola je odrazuje od používaní kol na nákupy. Bohužel se také ukázalo, že nikdo z účastníků nezamyká kola do tzv „bezpečných cyklostojanů“ pomocí FABky a jen asi čtvrtina tyto cyklostojany používá s vlastním zámkem. Přičemž asi čtvrtině účastníků již někdy bylo kolo ukradeno!

 

Dá se říci, že účastníci akce patří ke zdatnějším cyklistům, neboť v průměru na kole ujeli v Týdnu mobility skoro 120 km, ročně přitom ujedou kolem 2500 km. Co je přitom nejvíce odrazuje od cestování na kole po Plzni? Jednoznačně nebezpečnost – tedy velký provoz ve městě a nedostatek cyklostezek, kde by se cítili bezpečně.