Džungle za plotem pro cyklobotaniky
Vitríny s fotografiemi, ale i živé artefakty jako třeba netýkavka žláznatá v květináči coby okrasná rostlina nebo les odkvetlých lodych až třímetrových bolševníků, to je originálně zpracované pojetí výstavy, která mapuje změny v rostlinné říši u nás na Plzeňsku nyní a před sto lety. Právě rostlinní vetřelci nebo spíše zavlečenci, jako jsou bolševník, netýkavka nebo křídlatka sužují naše neobdělávané porosty u břehů řek, potoků, či na mezích. Vytlačují tak původní rostliny těchto českých biotopů, ze kterých se postupně stávají vzácné exempláře.
Výstava Džungle za plotem chce starším připomenout a mladším poodhalit, jak vypadala příroda a krajina Plzeňska před 100 lety a jak vypadá dnes. Z políček, luk a pasených strání počátku 20. století se skokem ocitnete v novodobé české divočině. Dozvíte se, které rostliny z naší krajiny vymizely a které sem naopak přibyly. Důležitý důvod k takovému bilancování je minimálně jeden - uplynulo přesně 100 let od doby, kdy významný plzeňský přírodovědec František Maloch, po němž je pojmenována naučná stezka kolem Berounky, vydal obsáhlou a důležitou publikaci Květena v Plzeňsku.
„Výstava je opravdu pro všechny," zvou její autoři Sylvie Pecháčková a Ondřej Peksa ze Západočeského muzea v Plzni. „Pamětníci určitě ocení fotografie z Plzeňska zopakované po sto letech. Milovníky krásných květin potěší stovka barevných fotografií rostlin. Studenty možná překvapí, jak zajímavá může být práce botanika, učitelé si pak mohou prohlédnout profesionální herbář. A protože je výstava přizpůsobena i malým dětem a nevidomým, mohou si všichni návštěvníci zkusit poznat jen hmatem nebo čichem, jsou-li právě v bažině, nebo na louce."
Otevírací doba a doprovodný program výstavy
Výstava probíhá ve Výstavním sále ve 2. patře Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 2, Plzeň od 22. 8. do 30. 10. 2013 denně (kromě pondělí) od 10 do 18 hodin. (Termín výstavy byl dodatečně prodloužen.)
každou St 12-16 hod. - poskytne „Živý botanik" konzultační hodiny přímo ve výstavním prostoru
v Út 1/10/2013 a v Út 15/10/2013 vždy od 17 hod. - Přednášky v rámci přednáškového cyklu „Příběhy předmětů aneb Co skrývají sbírky Západočeského muzea v Plzni" hodin v přednáškovém sále muzea.
ve St 11/ 9/2013 a ve St 9/10/2013 vždy od 17 hod. - vás provedou výstavou na Komentovaných prohlídkách kurátoři výstavy RNDr. Sylvie Pecháčková, Ph.D. a Mgr. Ondřej Peksa, Ph.D.
Náš tip
Pokud Vás zajímá botanika a rádi jezdíte na kole, vypravte se s cykloprůvodkyní Radkou Žákovou na Botanickou nebo Dendrologickou cykloprohlídku. O botanických zajímavostech se dovíte i při cykloprohlídce Za zajímavostmi kozelského polesí nebo Přírodní zajímavosti a výhledy.
Termíny cykloprohlídek jsou vždy zveřejněny koncem dubna na našich stránkách, stejně jako tomu bylo i letos.
Sledujte www.plzenskonakole.cz
Botanické odkazy
www.botany.cz - jedinečný botanický portál, který může být zdrojem informací pro každého zájemce o rostliny v ČR i jinde po světě
www.kvetenacr.cz - portál, který umožňuje vyhledávat rostliny podle barvy a typu květu
www.zcm.cz - stránky Západočeského muzea v Plzni, kde najdete bližší informace o výstavě i o sbírkové činnosti