Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jak skončil Týden na kole v Plzni?

article

Týden mobility skončil 22. září. Pro registrované účastníky akce Týden na kole ovšem skončil teprve 1. října. Ti, kteří odevzdali dotazník, který měl zjistit s jakými problémy se při cestách na kole po Plzni setkávali, byli dnes v 17h slosováni a tři z nich získali věcné ceny od organizátorů - města Plzně a regionálního cyklistického portálu plzenskonakole.cz. V Informačním centru losoval slovanský místostarosta Oldřich Rozšafný.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 01.10.2008

testJedním z cílů této cykloakce, která byla již podruhé součástí programu města Plzně k Týdnu mobility, bylo získat informace o tom, co cyklisty v Plzni nejvíc trápí a jak by konkrétně chtěli zlepšit podmínky. Své zkušenosti s týdenním používáním kola svěřili dotazníku Moje zkušenosti po Týdnu na kole.

 

Výsledky dotazníkového šetření mezi plzeňskými cyklisty

Akce Týden na kole se zúčastnilo více mužů, než žen (55% mužů) spíše starší generace - účastníků do 30 let nebyla ani třetina. Většina používá kolo rekreačně (na výlety), přičemž asi polovina z nich jezdí na kole celý rok. Převažují ti, co jezdí delší trasy (nad 50 km) a při výběru trasy se řídí vlastní zkušeností spíš než mapou nebo doporučením jiných.

 

Mezi nejnebezpečnějšími místy se pak často objevovaly hlavní komunikace, které ještě nejsou „lemované" cyklostezkami (Klatovská, Jateční), křížení frekventovaných komunikací (na Belánce, u Tyršova mostu, u viaduktu blízko hráze Velkého Boleveckého rybníka), ale též několik cyklisticky frekventovaných míst (Papírenská lávka, zatáčka u Gambrinusu). Jde přitom většinou o úseky, které cyklista nemůže efektivně objet (tedy jakési „hrdlo") nebo místa, která jsou jeho častým cílem (např. obchody na Klatovské tř.).

 

Na otázku Na kterém místě byste uvítali cyklostezku? odpovídali účastníci nejčastěji: kolem Jateční ulice, podél Klatovské v úseku od Práce k Belánce a podél Kaplířovy ulice směrem na Valchu.

 

Několik otázek bylo věnováno parkování kol. Ukazuje se, že většinu účastníků nedostatek cyklostojanů od jízdy po Plzni neodradí - ovšem svá kola nejčastěji zamykají k různým zábradlím a mřížím. Ti, kterým bylo kolo již někdy ukradeno (asi třetina účastníků) mají lepší povědomost o tom, jak by měl vypadat správný cyklostojan: masivní, nejlépe trubkový, umožňující stabilní postavení (=opření) a uzamčení nejlépe rámu kola. Upevnění např. předním kolem se jim jeví jako nedostatečné. Stojan by také neměl poškozovat kolo či jeho části (kotoučové brzdy). Mnozí by uvítali stojany na mince nebo s vestavěným zámkem na číselný kód.

 

Dá se říci, že účastníci akce patří ke zdatnějším cyklistům, neboť v průměru na kole ujeli v Týdnu mobility skoro 90 km, ročně přitom ujedou kolem 2500 km. Co je přitom nejvíce odrazuje od cestování na kole po Plzni? Jednoznačně nebezpečnost - tedy velký provoz ve městě a nedostatek cyklostezek, kde by se cítili bezpečně, ale také riziko odcizení kola.

 

S výsledky dotazníkového šetření budou seznámeni členové subkomise cyklistiky, jednotlivé podněty budou poté předány kompetentním úředníkům.

 

 

testVylosovaní

Tři z účastníků akce Týden na kole byli vylosováni a získávají od města cyklistickou výbavu batoh nebo ledvinku a k tomu ještě něco na kolo:

Anna TOPINKOVÁ

Jan MAŠEK

Miroslav LÍVA

 

Pro další čtyři cyklisty je připravena cena útěchy:

Petra PAVLÍKOVÁ

Kateřina FABRYOVÁ

Olga SMITKOVÁ

Jiří PARKAN

 

Ti, co si ceny nepřevzali při losování, nechť si je vyzvednou v pondělí 6. října 2008 v Infocentru mezi 17 a 18 hodinou.