Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Láká německé cykloturisty Plzeňsko?

article

Turistický ruch  vytváří v České republice 3-4% hrubého domácího produktu a přibližně 5% našeho exportu. Dá se tedy říci, že tvoří významnou část  naší ekonomiky. Podle statistik však 60% příjmů z cestovního ruchu zůstává v Praze, 16% v lázeňských městech a jen 2-6% zůstává v regionech. To není mnoho, ovšem cykloturistika jde u nás v posledních letech nahoru, dovolenou na kole či s kolem si plánuje čím dál tím více Čechů. Jak je to ale s cizinci? Mají zájem o náš kraj? Co pro jejich přilákání dělá agentura CzechTourism a její pobočky v Německu?

 



Autor: cykloRADKA Aktualizace: 17.11.2008

Při naší exkursi ke zklidňování dopravy v Berlíně jsme na kole též navštívili pobočku agentury CzechTourism a zeptali se jejího ředitele Miroslava Rončáka na to, jak se Němci zajímají o cykloturistiku v Čechách a co jim CzechTourism nabízí za materiály. „Převážná většina dotazů se týká všeobecných možností  cykloturistiky v České republice. Mezi nimi dominuje Labská cyklotrasa. Kromě toho se návštěvníci ptají na konktrétní možnosti v jednotlivých regionech. Za všechny bych chtěl zmínit  Jižní a Severozápadní Čechy a Šumavu," uvádí Miroslav Rončák. „Zodpovídáme dotazy telefonické i prostřednictvím e-mailu. Pro zájemce o cykloturistiku máme k dispozici brožuru ´Radfahren in grenzenloser Weite´, kterou CzechTourism vydal před dvěmi lety. Uvažuje se o její reedici," dodává. (Pozn. red.: V této brožuře ovšem obě mezinárodní cyklotrasy procházející Plzní chybí.)

 

testV Čechách má cykloturistika vzrůstající tendenci. Jak je tomu podle pana Rončáka v Německu? „Pozorujeme spíše vzrůstající tendenci, která souvisí s trendem aktivního trávení dovolené. Nepochybně roste i širší povědomí o našich regionech."  Tento trend potvrzuje i ředitel druhé německé pobočky CzechTourismu v Mnichově Vladimír Fučík: „Největší zájem je u Němců o Labskou stezku včetně jejího propojení  přes Plzeň a Prahu. Tyto dotazy představují až 40% věškerých cyklistických dotazů naší pobočce. Z regionu západních a jihozápadních Čech je největší zájem o cyklostezku Regensburg-Plzeň-Praha (12%) a o Šumavu (10%). K dispozici máme  brožuru ´Radfahren in grenzenloser Weite´, měli jsme též cykloturistickou mapu ´Plzeňský kraj´ a brožuru ´Průvodce mezinárodní cyklotrasou Regensburg-Plzeň-Praha´. Němečtí cykloturisté si často informace hledají na internetu," dodává Vladimír Fučík. (Pozn. red.: To mohu jako editorka regionálního cyklistického portálu potvrdit.) Většina dotazovaných je přitom ve vyšším věku  - nejčastěji jsou to lidé mezi padesátkou a šedesátkou, tedy ekonomicky silná skupina. To je zajímavá informace zejména pro provozovatele služeb pro cyklisty. 

 

Propagaci České republiky  jako turistické destinace má ve své náplni agentura CzechTourism. Zeptala jsem se tedy jejího ředitele Rostislava Vondrušky, zda má CzechTourism nějakou přesnější statistiku týkající se cykloturistiky v České republice. „Podrobnější čísla k dispozici nemáme, naše statistiky je nesledují. Takový průzkum zatím neplánujeme  - snad jen kdyby byl zájem i od jiných úřadů, pak bychom jej mohli kofinancovat," uvádí ředitel Vondruška. 

 

testU německých turistů je často zájem o dálkové cyklotrasy, tedy jakési cyklistické dálnice. Jejich budování v kvalitě cyklostezky umožňujících  pohodovou a bezpečnou jízdu i s plně naloženým kolem bývá velké sousto nejen pro obce i regiony, ale často i pro kraje. Zeptala jsem se tedy pana Vondrušky, zda by se o výstavbu a propagaci dálkových cyklotras v Česku neměl starat stát podobně jako je to u dálnic sloužícím motorové dopravě.  „CzechTurism nedisponuje investičními prostředky na výstavbu, takže to dělat nemůže. Cyklistické komunikace je nutné financovat z municipálních a regionálních zdrojů s podporou fondů EU či SFDI. Propagaci mezinárodních cyklotras CzechTourism ovšem podpořit může. Zatím nás ale nikdo s takovým projektem neoslovil," dodává.

 

I podle pracovníků plzeňského infocentra dálkových cykloturistů  v Plzni přibývá. Většina z nich se v infocentru zastaví, aby doplnila informace před pokračováním na trase do Německa nebo do Prahy. Přes Plzeň jezdí i Holanďané. Jsou to většinou dvojice nebo malé skupinky do pěti cyklistů. Někdy dokonce táhnou za kolem vozík. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že dálkových cyklistů v Česku přibývá se vzrůstající oblibou cykloturistiky. Dotazy na dálkové trasy, speciální vybavení na ně i podrobné mapy přibývají, takže byste se možná i vy, milí čtenáři, měli připravit na dotazy cizinců, až se po některé z nich na kole vydáte.

 

O zájmu německých cykloturistů o Českou republiku se dočtete též na portále NaKole.cz.

 

Odkazy

http://www.czechtourism.cz