Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Mezi Hradištěm a Radobyčicemi bude nová cyklostezka

article

Ti, co jezdí na kole do Hradiště a chtějí se projet dál, teď jistě zajásají. Cyklotrasa vedoucí z centra kolem řeky Radbuzy a dál proti proudu Úhlavy bude mít další úsek v kvalitě cyklostezky. Zastupitelstvo města schválilo podání žádosti Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o finanční prostředky na vybudování cyklostezky mezi Hradištěm a Radobyčicemi. Tohle pěkné spojení uvítají hlavně cyklisté, kteří se chtějí vyhnout teď již dost frekventované komunikaci do Radobyčic z Tyršova mostu. Co je tedy letos v plánu?

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 10.03.2010

testPokud jste již z Hradiště do Radobyčic jeli, určitě si vzpomínáte na nepříliš kvalitní polní cestu, kde bylo nutné kličkovat mezi dírami nebo loužemi. Tohle pěkně rovinaté spojení dvou okrajových částí Plzně, které dříve bývaly vesnicemi, má svoji historii. Cesta s lávkou tu již existovala za První republiky, ale Radobyčickým prý chodili obyvatelé Hradiště v noci krást jahody, takže když lávku smetla voda, vůle k jejímu obnovení nebyla. Od války až do roku 2005 spojení přes pole z Hradiště do Radobyčic chybělo. Právě v tomto roce řeku přemostila nová lávka s bezbariérovým nájezdem pro cyklisty či vozíčkáře. Návrh na její vybudování vzešel od náměstka primátora Petra Náhlíka, který dle svých slov „v Hradišti prožil mládí" a vybudování pěšího a cyklistického spojení mezi Hradištěm a Radobyčicemi dlouhodobě prosazoval. Říká se jí Lemova, protože ji jako starosta Slovan podpořil a pomohl prosadit Lumír Aschenbrenner, který má přezdívku Lem. Cesta za lávkou do Radobyčic byla záhy proznačena jako cyklotrasa napojující stezku vedoucí z centra v Radobyčicích na cyklistický okruh kolem města značený číslem 2151.

 

Od vybudování Lemovy lávky jezdí cyklisté do Radobyčic po polní cestě, jejíž povrch volá po opravě. To, co běžnému cyklistovi připadá jednoduché, je z hlediska zákonů pěkně komplikované, když pozemky, po kterých cesta vede, nejsou ve vlastnictví města. Město do cizího majetku investovat nemůže. Je tedy třeba nejdříve pozemky pod cestou získat (vykoupit nebo směnit za jiné) a teprve poté projektovat. Tento proces byl nastartován již před lety, ale teprve nyní se blíží k realizaci. „Celou cestu z Hradiště do Radobyčic  projektanti rozdělili na  tři úseky, které se budou budovat po etapách. První a asi nejdelší, na který letos bude město žádat peníze u SFDI, je z okraje Radobyčic až do velké zatáčky uprostřed polí. Druhý úsek má již vydané územní rozhodnutí, třetí úsek je zpracován formou studie a začínají majetková jednání," vysvětluje slovanský starosta Lumír Aschenbrenner. „Poté, co jsme vybudovali lávku do Radobyčic a nové hřiště u jezu v Hradišti, sem jezdí mnohem více cyklistů. Letos bychom zde chtěli řešit parkování kol,” říká místostarosta Oldřich Rozšafný.

 

test 

Na investici ve výši téměř 6,4 milionů korun město Plzeň žádá u SFDI o příspěvek 3,7 miliony korun, což činí 75% uznatelných nákladů. Zbytek uhradí  ze svého rozpočtu. „Plzeň je jako předkladatel projektů cyklostezk u SFDI velice úspěšná," říká Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast životního prostředí, který vede plzeňskou subkomisi pro cyklistiku. „Doufám, že tomu bude tak i v případě tří projektů, které včera zastupitelstvo schválilo,” dodává. Pokud půjde vše hladce, stezka se dočká asfaltového povrchu na podzim, což odopvídá časovému harmonogramu schvalování žádostí na SFDI a lhůtám pro výběrová řízení.

 

Plzeňské projekty cyklostezek žádající letos o peníze z SFDI

   Celk. náklady
Max. výše příspěvku SFDI
 Stezka podél silnice I/20 před Losinou
 548 tis. Kč  335 tis. Kč
 Polní cesta Hradiště-Radobyčice I.úsek
 6 374 tis. Kč   3 693 tis. Kč
 Stezka u rondelu na Karlovarské  3 703 tis. Kč  2 274 tis. Kč

 

O projektech dalších plánovaných cyklostezek budeme samozřejmě informovat...

 

Navazující spojení pro cyklisty

Úsek mezi Hradištěm a Radobyčicemi navazuje na hlavní páteřní stezku pro cyklisty v Plzni, která vede z centra města kolem řeky Radbuzy. Napojují se na ni cyklistické trasy na Bory a na Slovany (u Papírenské lávky), do Doudlevec (u Doudlevecké lávky) a mezinárodní CT3  do Regensburgu a Mnichova z ní pod Homolkou odbočuje na Vokounovu lávku (pojmenovanou po Petru Náhlíkovi, který se jako slovanský místostarosta zasadil o její vybudování). Jen kousek za odbočkou na Vokounovu lávku na Plzeňské cestě odbočuje vlevo CT31, která vede přes Bručnou až do Nepomuka a Blatné. Po pár stech metrech po Plzeňské cestě se dostanete až k jezu v Hradišti. Odtud můžete pokračovat přes Lemovu lávku do Radobyčic a pokud se Vám chce, tak můžete po cestě kolem řeky pokračovat až k dálnici. Mimo silnice tak dojedete z centra až k mostu přes dálnici před Útušicemi, což představuje skoro desetikilometrový výlet. Pozor si musíte dát jen při sjíždění po pěšině do rokle mezi Radobyčicemi a Útušicemi, kterou vede malý potůček.

 

Cyklostezka a cyklostrasa - znáte rozdíl?

Cyklostezka je samostatná komunikace pro cyklisty, tedy samostatný chodníček vyhrazený cyklistům. Cyklostezka může být i se smíšeným provozem, tedy pro cyklisty a chodce dohromady. Cyklostezka má zpevněný povrch, často je to asfalt. Pro vyznačení cyklostezky se používá kulatá modrá značka s bílým kolem, pro smíšenou stezku pro pěší a cyklisty modrá kruhová značka, kde v jedné polovině je bílé kolo, v druhé polovině bílý chodec.

 

Cyklotrasa představuje pouze vyznačení cesty v terénu pomocí cyklistických značek. Je to vlastně jen návod odkud kam a kudy jet. Cyklotrasa může vést po lesní nebo polní cestě, po silnici a také samozřejmě po cyklostezce. Většinou se setkáte s cyklotrasou vyznačenou směrovými značkami ve žlutočerné barvě umístěnými jako dopravní značky.

 

Jardova mnemotechnická pomůcka pro zapamatování - používá přirovnání k termínům používaným v IT:

Cyklostezka (stavební úpravy) je tudíž cyklistický hardware.

Cyklotrasa (vyznačení v terénu, snáze zaměnitelné) je možno přirovnat k software. 

 

Přečtěte si také

Cyklostezka nebo cyklostrasa? Jaký je v tom rozdíl? - Tyto dva odborné a přesně specifikované termíny si lidé často pletou. Víte, co každý z nich znamená?