Na Sedle - rozhledna asi 1,5km od Albrechtic u Sušice
Rozhledna Na Sedle u Sušice
Kruhový výhled z dřevěné rozhledny na vrchu Sedlo asi 1,5 km jihovýchodně od obce Albrechtice (cca 5 km od Sušice). Rozhledna je celodřevěná s příhradovou konstrukcí, smontovaná pomocí styčníkových plechů a svorníků. Sedmiboký jehlan rozhledny se vypíná do výšky 29,75 metrů. Po zdolání 138 schodů je za dobrého počasí možné vidět typickou siluetu Kašperka, údolí Otavy s románským kostelíkem na Mouřenci, Svatobor, Šumavu se zasněženými hřebeny - Ždánidla, Poledník, Roklan, Velký Javor... Směrem do vnitrozemí bývá, kvůli smogu, viditelnost obvykle horší, i tak můžete vidět třeba hrad Rabí, vzdálené Brdy nebo chladící věže Temelína.
Přístup je nejjednodušší ze Sušice, kde hned za mostem přes Otavu odbočíme doleva na Strašín a tady už jsou směrovky k rozhledně. Budete téměř nepřetržitě stoupat cca 6 km po silnici směrem na Nezdice na Šumavě přes Záluží do Albrechtic k penzionu „Pod Sedlem" tady končí asfalt, ale taky legrace. Tam odbočte doprava a napojte se na červenou turistickou značku po lesní cestě, která vás po cestě dovede až k rozhledně. Cesta je poničená těžbou dřeva a jízda na kole tu není příjemná, ani bezpečná (Velikonoce 2010).
GPS: Loc: 49°11'23.47"N, 13°34'15.663"E.
Autor: cykloRADKA (text), Jiří HOLOMEL (text a foto)
Aktualizace: 27.03.2014
Dominantní polohy vrchu Sedlo u Albrechtic (902 m.n.m.) využili již Keltové pro stavbu hradiště a kamenné valy původního opevnění jsou ještě dnes velmi dobře patrné. V pozdějších dobách lidi zaujal především výhled, který poskytoval vrchol skalní stěny na jihozápadní straně. Již ve dvacátých letech se uvažovalo o stavbě rozhledny, ale první věž zde postavila v polovině minulého století armáda, která využívala vynikajícího výhledu v rámci protivzdušné obrany.
Další úvahy o stavbě rozhledny se objevily až v roce 2002 a byl založen spolek za účelem jejího pořízení. Spolek byl nazván „Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle" a jeho členové vzali stavbu velmi vážně. Tak se zrodil projekt, vypracovaný ing. arch. Pavlem Ullmanem.
V roce 2004 bylo vydáno Rozhodnutí o umístění stavby, v roce 2005 stavební povolení, v roce 2006 byl na místě plánované stavby proveden archeologický průzkum a vybetonovány základové patky. Konečně po různých peripetiích, byla konečně v létě 2009 zahájena montáž a dne 30.11.2009 mohla být dokončená rozhledna předána k užívání veřejnosti. Jedná se o dřevěnou konstrukci, která skvěle zapadá do vzrostlého lesa a má dostatečné převýšení proti okolním stromům. Největším problémem bylo zajištění financování celého projektu, což se nakonec podařilo i díky spoustě soukromých dárců, jak se můžete přesvědčit cestou na věž. Každý dárce má totiž na svém schodu připevněnou jmenovku.
Za pozornost stojí i vesnička Albrechtice, kde je kostelík vysvěcený v roce 1179 a byl zde údajně poprvé použit na území českého království lomený gotický oblouk. V penzionu, kolem kterého vede přístupová cesta na konci vesnice, se můžete občerstvit nebo si dát oběd.
Náš tip
Na nedaleké kótě 902 je prý silné energetické místo s vysokou kladnou energií, tam se můžete „dobít” pro další šlapání. Nezapoměňte se také zastavit v kostelíku v Albrechticích. Je zde zřejmě nejstarší gotický oblouk v Čechách. V roce 1240 byl prvně v Čechách použit právě zde. Kostelík bývá otevřen v neděli o bohoslužbách zpravidla od 11.30 hodin.
Pod kostelem najdete památnou lípu o kousek dál u kapličky pak býval památný Albrechtický topol, mohutný exemplář topolu černého.
Necelé 2 km od rozhledny se nachází přírodní památka Pastviště u Fínů, kde v létě kvetou vstavačovité rostliny (Orchidaceae).
Otevřeno:
Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Odkazy:
www.rozhledna-nasedle.cz
www.ceskatelevize.cz