Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Nová rozhledna na Chlumu u Chanovic láká i cyklisty

article

Z dřevěného ochozu chanovické rozhledny na Chlumu si prohlédnete hřeben Šumavy i Brd, ale také krajinu s rybníky kolem Blatné

K těm nejkrásnějším výhledům, které jsem ze sedla svého kola v našem kraji poznala, patří ten při cestě z Chanovic do Chanovického Újezda. Proto jsem také dlouhou dobu sledovala, jak postupují práce a také střádání peněz na rozhlednu, která z iniciativy obce vznikala na  vrchu Chlum  právě nad zmiňovanou silnicí. Přestože jsem se na otevírání rozhledny chystala, počasí zhatilo mé plány. Navštívila jsem ji o pár týdnů déle a musím přiznat, že to stálo za to. Chcete si to zopakovat i vy?

Autor: cykloRADKA (text&foto), Ondřej KLÁSEK (foto) Aktualizace: 01.11.2010

testChanovice leží na samém okraji našeho kraje, rozhodně ale nelze říci, že by byly stranou dění, aspoň toho turistického ne. Místní jsou zde aktivní, takže v obci najdete hned několik turistických lákadel: opravený zámek, na jehož nádvoří se  pořádají řemeslné trhy, skanzen s několika vesnickými staveními ze dřeva a teď přibyla i krásná zděná rozhledna na přilehlém vrchu Chlum (608 m.n.m.) vypínající se do výšky 31 metrů.

 

Její budování jsem pozorně sledovala od první zmínky. Většina nových rozhleden, které jsem v poslední době navštívila, je totiž ze dřeva, chanovická zděná stavba je tedy spíš výjimkou. O to těžší bylo ji postavit a hlavně na ni získat peníze. Největší podíl z nákladů ve výši celkem 3,5 milionu korun šel na stavbu z rozpočtu obce, přispěli ale i partneři a fyzické osoby. Přes milion korun dal na stavbu Plzeňský kraj. Čím se ale chanovická rozhledna ale třeba i místní skanzen liší od ostatních podobných staveb? Tím, že na nich místí pracují sami. Když jsme jeli loni v létě přes Chanovice, zahlédla jsem starostu s partou chlapů při práci na střeše jedné chalupy ve skanzenu. A podobně tomu bylo i s rozhlednou. Místní na ní odpracovali mnoho hodin. Možná proto k ní mají takový blízký vztah. I přes nepřízeň počasí bylo při slavnostním otevření u paty rozhledny hodně těch, co přiložili ruku k dílu. Ostatně, jejich cesta byla dlouhá - symbolický základní kámen byl položen v červnu 2006, základy na rozhlednu se dělaly v červenci 2008, práce ale brzdil nedostatek finanních prostředků, takže ještě loni v létě nebylo na prostřední část rozhlednové věže, jak je patrné z výše uvedeného obrázku.

 

Rozhlednu do konce října navštívilo přes pět tisíc platících návštěvníků. Nyní přechází z letního režimu na zimní. „Chceme umožnit výhled z rozhledny i mimo hlavní sezónu, a tak bychom chtěli rozhlednu příležitostně otevřít i v zimě. O tom ale rozhodne až nové zastupitelstvo obce,” uvedl starosta Chanovic Petr Klásek Černický. Přístup na rozhlednu si až do jara musíte předem domluvit na Obecním úřadě e-mailem nebo telefonicky na čísle 375 514 353. Vstupné činí 20 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Připravte se na výšlap do 136 schodů k vyhlídkovému ochozu. Tam si můžete za pěkného počasí prohlížet hraniční hřeben Šumavy, masiv Brd i rovinatou krajinu kolem Blatné se zrcadlícími se rybníky. Výhled je to vskutku parádní, takže stojí za to si ho naplánovat na den, kdy má být pěkné počasí. Provozní řád a detailní informace o výstavbě rozhledny najdete v přílohách zveřejněných na konci tohoto článku. „Pracujeme na nové okružní naučné stezce určené i cyklistům. Trasu vedeme přes deset vesnic ve třech okresech - Klatovy, Plzeň-jih a Strakonice," uvedl starosta Petr Klásek a my jen můžeme doufat, že se po ní brzy projedeme.

 

Rozhledna v číslech

Výška rozhledny 31 metrů, podlaha ochozu ve výši 26 metrů, nadmořská výška u paty věže 608 m.n.m.

Počet schodů 136 k ochozu.

Symbolický základní kámen byl položen 17. června 2006. 

Slavnostní otevření proběhlo 6. srpna 2010.

 

Náklady stavby

3.500.000,- Kč  celkem

800.000,- Kč (Občanské sdružení Panoráma soustředilo za 10 let činnosti díky bezplatné práci členů a příznivců)

690.000,- Kč poskytl v roce 2008 Plzeňský kraj

180.000,- Kč poskytly partnerské obce v rámci Sdružení Prácheňsko 

350.000,- Kč poskytl v roce 2009 Plzeňský kraj

1.480.000,- Kč postupně vložila Obec Chanovice a její příznivci

 

Otevírací doba rozhledny

červenec - srpen - denně od 10:00 do 16:00

květen, červen a září - víkendy od 10:00 do 16:00

Dále pak po dohodě na Obecním úřadě v Chanovicích.

Aktuální info o otvírací době najdete ve sekci  Vyhlídky a rozhledny nebo na stránkách Chanovic.

Vstupenkou jsou číslované pohlednice, kterých bylo vydáno zatím osm druhů a připravují se další. Nově jsou vydány nejen výroční turistické známky, ale i známky v číselné řadě a sběratelské samolepky. K dispozici je půvabné razítko s rozhlednovou věží.  

 

O Chanovicích a okolí

Stavba rozhledny souvisí s rozsáhlým a dlouhodobým projektem obce a spolupracujících subjektů. Cílem projektu je vytvořit v Chanovicích ucelenou nabídku pro cestovní ruch. Největšími atraktivitami v obci je opravovaný a oživovaný zámecký areál a Skanzen lidové architektury jihozápadních Čech. Vše je umístěno do vesnické památkové zóny, kterou vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR v Chanovicích v roce 2005 k oslavě umu chanovických předků. Chanovicko se vyznačuje krásnou kopcovitou krajinou se smíšenými lesy a výhledy na Šumavu. Rozhledna je součástí naučné stezky „Příroda a lesy Pošumaví", která spojuje zámecký areál s rozsáhlým parkem anglického typu, přes smíšené lesy, se skanzenem. Informace o plánovaných akcích najdete zde.

 

Náš tip na výlet na kole na rozhlednu

testPro dálkové cyklisty

Z Plzně podél Úslavy po CT 35 do Dvorce u Nepomuka, dale pak mojí oblíbenou „mlýnskou trasou” přes Mileč do Kozčína, Milčic a Olšan (po CT 2046). Z Olšan do  Kvášňovic a Defurových Lažan, Chanovického Újezda a Chanovic po CT 2162. K rozhledně se dostanete , když odbočíte u skanzenu, asi 150m nad zámkem ze silnice na Novou Ves vlevo do kopce. Po výstupu si při zpáteční cestě můžete ještě zajet k nedalekému Kadovskému viklanu (po CT 2162) a domů se vrátit přes Pole, Zahorčičky, Hradiště, Kasejovice (židovská synagoga s muzeem a hřbitovem), Bambousek (vyhlídka do údolí), Budislavice, Dožice, Čížkov a Přešín (vyhlídka na Plzeň). Pak vás čeká asi 9km dlouhý sjezd do Blovic a pohodová cesta „po vodě” do Plzně po CT 35.

 

Pro pohodáře (s využitím vlaku)

Plzeň - Horažďovice předměstí - vlakem

Z Horažďovic po CT 2161 přes Svéradice a Slatinu do Chanovic (14 km), zpátky pak po CZT 2162 přes Kvášňovice a Olšany do Pačejova na vlak (cca 26 km). Lze pokračovat ještě „mlýnskou trasou” přes Milčice, Kozčín a Mileč do Dvorce u Nepomuka na vlak (+18 km je celkem 44 km)

 

POZOR - před cestou si prověřte vlakové spojení, zda vlak nemá povinnou rezervaci na kola!

 

Naše rada

Chcete-li vidět opravdu dodaleka, zajeďte si na rozhlednu, když bude severní nebo severozápadní proudění, nejlépe po přechodu nějaké fronty. To bývá vzduch průzračný a vlhkost v něm obsažená vytváří krásné malé mráčky, které tak pěkně vypadají na fotografiích.

test 

 

Přečtěte si také

Rozhledna na Chlumu je opět v provozu - článek o znovu zpřístupnění rozhledny na Chlumu v Plzni turistům

 

Kniha Rájem rozhlednovým II zvítězila- rozhovor s plzeňským autorem knížky o rozhlednách Jirkou Šteklem a  o jeho putování po rozhlednách

 

Vyjeďte si k nové rozhledně na Šibeníku - článek o nově otevřené rozhledně u Horšovského Týna

Rozhledna na Šibeníku u Horšovského Týna - informace o rozhledně

 

Vyhlídky a rozhledny - podsekce našeho portálu, kde najdete souhrnné informace o vyhlídkových místech a rozhlednách na Plzeňsku

 

S kolem do vlaku - vyhněte se úskalím - jak cestovat s kolem a vyhnout se přitom zbytečným nepříjemnostem. Návody na přepravu kola, nakládání, rezervaci atp.

 

Přílohy

Informace o rozhledně na CHlumu u Chanovic (53.50 kB)
Provozní řád rozhledny (31.00 kB)

Fotogalerie