Umíte si vybrat brýle na kolo?
plzenskonakole.cz: Po dlouhé a podmračené zimě jsme si teď užili několika slunečných dní, kdy mnozí už vytáhli svá kola. Jarní sluníčko je zrádné a tak bychom neměli už teď zapomínat i na ochranu očí. Jak by vlastně měly vypadat brýle na kolo?
Anička Topinková: Hlavně by měly krýt oči a plnit svou ochrannou funkci vůči slunci - měly by tedy mít ochranný filtr s vyznačenou protekcí UVA a UVB záření.
plzenskonakole.cz: Údaje na brýlích často uvádí jen jednu hodnotu, která to tedy je - UVA nebo UVB?
Anička Topinková: Zpravidla je to ochrana proti UVA záření. Stejně jako u ochranných krémů, kterými chráníme proti slunečním paprskům pokožku, je třeba chránit i oči také proti paprskům UVB. Ty jsou o něco zrádnější - pronikají totiž hlouběji do pokožky a mohou ji tedy stejně jako oči více poškodit. Při nákupu brýlí se tedy vyplatí vybírat si ze značkových výrobků, které nabízejí optiky či sportovní prodejny. U brýlí koupených někde na tržišti bych o tom pochybovala. Trochu si připlatit se v tomto případě určitě vyplatí.
plzenskonakole.cz: Jak vlastně zjistím, zda brýle opravdu poskytují UV ochranu? Lze to nějak změřit?
Anička Topinková: Ano, to lze. Většina optik brýle na požádání proměří. Pokud by sis chtěla nechat proměřit své brýle, tak se zastav v optice DIOPTRA na náměstí, tam přístroj, který změří ochranný UV filtr, mají.
plzenskonakole.cz: Na co bych si měla dát při výběrů brýlí na kolo ještě pozor, co bys mi doporučila?
Anička Topinková: Ty jezdíš na kole hodně, myslím, že bys užila brýle s polarizačním filtrem.
plzenskonakole.cz: A proč myslíš? Čím se liší brýle s polarizačním filtrem od těch bez něho?
Anička Topinková: Brýle s polarizačním filtrem propouštějí pouze pozitivní vertikální vlnění, vidění přes ně je pohodlné, kontrastní a bez nepříjemného oslnění. V kombinaci s kvalitním UV filtrem a různými odstíny zbarvení polarizovaných čoček zajištují očím bezpečnou ochranu proti slunečnímu záření, vysokou úroveň ostrosti vidění, citelnou úlevu od únavy očí a vynikající vnímání barev. Polarizační filtr odfiltruje rozptýlené paprsky světla a tak umožní lepší adaptaci oka při přechodu světlo-stín. Umožní ti tak vidět ostřeji, protože zabraňuje vnímání odrazů a odlesků. Toho třeba využívají rybáři, aby lépe viděli ryby pod hladinou. Ty to ale nejspíš pocítíš, když vjedeš za slunného dne do lesa - s brýlemi s polarizačním filtrem uvidíš zřetelněji třeba díry na cestě.
plzenskonakole.cz: A jak poznám, že brýle mají polarizační filtr?
Anička Topinková: V optikách nebo u některých prodejců mají testovací obrázky. Když se na ně podíváš bez brýlí, vidíš jen třpytící se plochu někdy s rozmazaným obrázkem. Když si na to vezmeš brýle, uvidíš zřetelně celý obrázek. Pokud by sis to chtěla ověřit, až si budeš brýle kupovat, kup si je tam, kde testovací obrázek mají, a hned si na něm brýle vyzkoušej.
plzenskonakole.cz: Na trhu jsou i brýle s vyměnitelnými skly. Většinou to bývá sada skla čirého, proti slunci a tzv. rozjasňujícího. To funguje stejně jako sklo s polarizačním filtrem?
Anička Topinková: To ne. Rozjasňující funkci mají skla oranžové barvy, žlutá jsou do mlhy. Ta ale polarizační filtr nemívají. Každopádně brýle s vyměnitelnými skly jsou pro cyklisty velice praktické. Pokud jsi na výletě celý den a změní se počasí, stačí vyměnit skla.
plzenskonakole.cz: Mám kolem sebe několik "obrýlených" cyklistů. Co bys poradila jim?
Anička Topinková: Dřív si většinou nechali dělat cvikr s dioptrickými skly, který se nasazuje do cyklistických brýlí proti slunci. Bývá ale dost těžký. Nyní ale už existuje lepší řešení - silikon-hydrogelové čočky třetí generace. Mají vysoký obsah vody a jsou téměř stoprocentně propustné pro kyslík i ostatní vzdušné plyny. Výhodou také je, že mají UVA i UVB filtr. Využívají je hlavně sportovci při extrémních sportech. Lze s nimi totiž i spát třeba při výpravách, kde nejsou dobré hygienické podmínky.
plzenskonakole.cz: Je zavedené klišé, že abychom dobře viděli, měli bychom jíst mrkev, protože obsahuje vitamín A. Co je na tom pravdy?
Anička Topinková: Stravou lze podpořit dobrou kondici zraku, ale ne jej změnit nebo vyléčit. Obecně lze doporučit antioxidační vitamínovou terapii, tedy vitamíny E, C a A. Právě vitamín A podporuje schopnost regeneraci epitelu a tak bývá často obsažen v očních mastech.
plzenskonakole.cz: Když už si pořídím kvalitní brýle, měla bych se o ně dobře starat. Na co si mám dát pozor?
Anička Topinková: Aby ti dioptrické i sportovní brýle dobře sloužily, je třeba je udržovat hlavně čisté a bránit jejich poškrábání. NIkdy je tedy nepokládej tak, aby se skla dotýkala nějakého tvrdého povrchu. Na úschovu je dobré si pořídit tvrdé pouzdro a měkkou výstélkou uvnitř. Pokud je budeš čistit nasucho, tak dopručuji speciální čistící hadříčky z mikrovlákna. Ale pozor při čištění brýlí jakýmkoli hadříčkem, kapesníkem či ubrouskem moc na sklo netlač! Kdyby se ti mezi hadřík a sklo dostalo malé tvrdé smítko, mohla by sis skla poškrábat. Pokud je to možné, je nejlepší umýt skla pod teplou vodou, jejíž proud odstraní mechanické nečistoty i mastnotu třeba z opalovacího krému, kterým sis natřela obličej. Nejlepší je čištění brýlí ultrazvukem - to ti za poplatek udělají skoro v každé optice.
plzenskonakole.cz: Je něco, co bych na čistění brýlí rozhodně neměla používat?
Anička Topinková: Určitě nepoužívej prostředky obsahující alkohol (iron ad.), benzin a aceton (odlakovače). Mohou poškodit skla a někdy i obroučky.
plzenskonakole.cz: Děkuji ti za rady a přeju ti hodně ve zdraví našlapaných kilometrů na kole.