plzenskonakole.cz
Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty
V zimě na kole - zkusili jste?
Už od podzimu dostávám od lidí opatrné otázky „Ještě jezdíš/jezdíte na kole?” S úsměvem odpovídám "Jezdím po celý rok, v mrazu i na sněhu, jen ne tolik jako v létě." Pak ještě šibalsky dodávám „Jen když je náledí, tak nejezdím. To jsem se ještě nenaučila...” Byly doby, kdy bych se podobně ptala zimních cyklistů i já. Pak jsem ale zkusila jezdit i přes zimu a zjistila, že je to mnohdy příjemnější než na podzim, když jsou cesty na blátě pěkně kluzké. Proč?
Autor: cykloRADKA
Aktualizace: 27.12.2008
Vstoupit do diskuse (4)
Na kole v zimě - jak na to?
Je to jednoduché - jízda na kole v zimě má svá pravidla. Vychází z podmínek venku a potřeb vašeho těla. Pokud si chcete zajezdit i v zimě, zkuste si přečíst následující rady a třeba to taky zkusíte.
- Držte si své tempo a nedělejte zbytečné zastávky - jízda na kole je pohyb, takže se vám šlapáním do pedálů rozproudí krev a po chvíli vám bude pěkně teploučko. Jakmile ale zastavíte, začne vám být zima, takže zastavujte, jen pokud to opravdu potřebujete. Zastávka na vysmrkání je právě tak dlouhá, abyste se nezačali klepat zimou. Pokud zastavujete, pak raději pod kopcem (ne na vrcholu), protože cesta do kopce vás zahřeje na rozdíl od sjezdu z kopce dolů. Pokud jedete ve skupině, pak by ti rychlejší neměli zastavovat, ale jet vám naproti nebo "kolečkovat" u nejbližší křižovatky, než dojedou ti pomalejší. Pokud se pomalejší nechají stáhnout rychlejším tempem zdatnějších kolegů, mohou si nadýchat do plic příliš studený vzduch a tak se nachladit.
- Dobře se oblečte - na jízdu v zimě vám stačí jen dvě vrstvy oblečení nahoře a jedna dole, pokud si jej pořídíte ze vhodných materiálů. Mně při dnešní vyjížďce při cca -5oC přes den stačil tenký funkční rolák od CRAFTu a softshellová bunda značky KALAS. Softshell je materiál funkční, tedy propouští pot, ale je voděodpudivý a nepropouští vítr. Z tohoto materiálu si můžete pořídit i kalhoty, většinou to ale zvládnete i s běžnými dlouhými cyklistickými kalhotami. Rozhodně se vyplatí investovat do dobrých zimních bot a návleků na ně. Ty jednak izolují teplo a pokud si pořídíte návleky neoprénové, zabráníte tím i pronikání vlhkosti do bot. Nezapomeňte na rukavice - ty oceníte zvláště při sjezdech. Je dobré si vyzkoušet, jak se vám v nich ovládá přehazovačka a brzy. Pod přilbu většinou stačí šátek z funkčního materiálu, pokud fouká vítr, je vhodnější kukla. Vyplatí se alespoň doplňky (rukavice, návleky, šátek atp.) a boty před výjezdem nahřát na radiátoru.
- Naplánujte správně trasu - pro jízdu v zimě platí, že by trasa měla být naplánovaná tak, aby na ní nebyly dlouhé sjezdy, při kterých můžte promrznout až na kost. Střídejte tedy cestu do kopce i z něj, šlapat byste měli nejlépe pořád. I pokud nebudete zastavovat, při teplotách pod nulou vám většinou po dvou hodinách začne být zima na nohy či na ruce. Chcete-li si naplánovat delší výlet, počítejte se zastavením ve vyhřáté hospůdce asi po dvou hodinách.
- Vhodné kolo - rozhodně byste si před jízdou za mrazu či na sněhu měli zkontrolovat kvalitu vzorku na pláštích a funkčnost brzd. Pokud pojedete po sněhu, volte raději horské kolo s hrubším vzorkem plášťů. Pokud chcete jezdit v zimě častěji, zvažte, zda si na zimní ježdějí nevyhradit tzv. zimáka, tedy kolo do zimy, sněhu, mrazu a hlavně na nasolené silnice. Ne každý má totiž možnost i v mrazech kolo ostříkat od soli ze silničních posypů.
- Jídlo & pití na cestu - pokud si s sebou berete i pití v cykloláhvi, berte v úvahu, že vám může zmrznout. Vyplatí se ho tedy vhodně namixovat... Pokud si chcete vzít i něco na zub, raději vyberte něco takového, co budete schopni sníst, aniž byste si museli sundavat rukavice.
Naše tipy na zimní cyklovýlet
Pokud vás naše rady inspirovaly a chcete si zimní cyklovýlet vyzkoušet, máme pro Vás pár tipů, kam vyrazit:
-
Útěk před inverzí na Vysokou (asi 30km) - polesí Vysoká mezi výpadovkou na Přeštice a údolím Úhlavy je vhodným cílem v době, kdy nad Plzní sedí šedý mrak inverze. Pokud pojedete po stezce kolem Radbuzy až do Hradiště a přes lávku do Radobyčic, můžete pak po silnici dojet až do Útušic či Robčic, odkud, se již dá vjet na cesty vedoucí do polesí Vysoká. Přes les se můžete dostat až k dětskému táboru u Lišic. Zpět se můžete vydat po silnici podél Úhlavy. Z Čižic do Štěnovic přitom vede pěkná cesta i po druhém břehu po červené turistické značce.
-
K příchovickému betlému paní Andrlíkové (asi 55km) - zajímavý cíl pro všechny zvědavce, co se chtějí podívat na vyřezávané postavičky lidové umělkyně. Betlém je k vidění na zahrádce paní Andrlíkové. Každý rok zde něco přibyde, jen byste měli návštěvu stihnout asi tak do 9 ledna, pak se betlém stěhuje zpět do sklepa. Vstup je volný, vstupné dobrovolné. Do Příchovic můžete dojet třeba přes Černice, Losinou, Nebílovy, Netunice, Háje a Vodokrty. Při zpáteční cestě se můžete zahřat v hospodě v Přešticích a do Plzně dojet údolím Úhlavy přes Dolní Lukavici, Předenice, Čizice, Štěnovice a Útušic.
Diskuse (4)
Vstoupit do diskuse