Výlet na kole nejen s poznávacím cílem
Jak se zapojit
V této chvíli, kdy kampaň již běží naplno a termín akce So 18. dubna 2015 se blíží, si můžete najít nejbližší akci stránkách Ukliďme Česko. Pokud byste chtěli zorganizovat vlastní akci, spojte se s organizátory a vlastní akci zaregistrujte, podobně, jako jsem to již dříve udělala já. Přírodě pomůžete i tím, že se na cyklovýlet v sobotu 18. dubna vezmete igelitové tašky případně rukavice a nějaké ty plasty do nich sesbíráte. Popelnice či kontejnery na plastový odpad najdete v každé vesnici. Jistě je tak nepovezete daleko.
Přidejte se k ministrovi životního prostředí Richardovi Brabcovi, senátorce Ivaně Cabrnochové, předsedkyni Strany zelených Janě Drápalové a řadě primátorů a starostů, kteří se úklidů aktivně zúčastní. A možná přijde i Viktor Čistič...
TOP five příkopových odpadků
Při sbírání máte nad čím přemýšlet. Já po diskusi s kamarády po akci sestavila žebříček nejčastějších příkopových odpadků. Nejde jen o plasty, ale je zřejmé, že mají něco společného - všechny totiž pocházejí z toho, co hlavně mladí lidé dělají při cestě v autě, tedy z pití, jídla a kouření. Právě tato skupina lidí by se měla do akce více zapojit. Možná bychom pak tolik odpadků v příkopech nenacházeli.
Čeho je tedy v příkopech nejvíce?
- Plastové nápojové obaly (PET lahve malé i velké)
- Plastové obaly od potravin (od čokolády, oplatek, čipsů)
- Hliníkové plechovky od nápojů (od piva a energy drinků)
- Kelímky od nápojů (káva)
- Prázdné krabičky od cigaret
A pokud by vás zajímalo, jak dlouho se ten který odpad v přírodě rozloží, podívejte se na obrázek, kde je to znázorněno velice pěkně.
O akci Ukliďme Česko
Dobrovolnická akce Ukliďme Česko vychází z mezinárodně osvědčeného modelu Let's Do It!. Tyto akce podporují šetrnost k životnímu prostředí. Tento typ úklidových akcí již proběhl úspěšně ve více jak 100 zemích za účasti 9 milionů dobrovolníků. Loňský první ročník této celorepublikové akce se shledal s velkým úspěchem, zúčastnilo se jej na 6 000 dobrovolníků, kteří na 280 místech České republiky sesbírali na 350 tun odpadu. Akce byla oceněna v soutěži E.ON Energy Globe Award udělované projektům, které přispívají k šetření životního prostředí a úsporám energie. Stejně jako loni je i letos patronem akce Ukliďme Česko Ministerstvo životního prostředí. Oproti prvnímu ročníku se letos akce koná o měsíc dříve v sobotu 18. dubna 2015. Ke změně termínu vedly zkušeností dobrovolníků z loňského roku - v květnu je již naše příroda v plném květu a pohozené odpadky se ztrácí v bujném porostu a ani popáleniny od kopřiv dobrovolníkům na elánu nepřidají. Novinkou je také možnost pořádání úklidů pod hlavičkou Ukliďme Česko i v alternativním termínu.
Naše minianketa
I když nás možná i kvůli plánované délce na pravidelný sobotní cyklovýlet vyrazilo trochu méně než obvykle, všichni se do uklízení aktivně zapojili. Já se jich pak zeptala:
Měla podle Tebe akce smysl? Proč ses zapojil/a?
Eva HOLÁ, podnikatelka: Bylo to spojení příjemného výletu s užitečným. Sice mých několik igelitek byla kapka v moři a nemyslím si, že bych prostředí nějak výrazně pomohla, ale spíše to bylo pro můj osobní pocit. Ráda jezdím do přírody, nasávám z ní pěkné pocity, a tak jsem jí alespoň maličko mohla svým počinem poděkovat.
Bohouš DRNEC, podnikatel: Není důležité odstraňovat následky, ale příčiny. Někdo by se měl zamyslet nad tím, proč nejsou PET lahve zálohované, jako už to je někde v zahraničí. Pak by se totiž v příkopě nejspíš neocitly. To, co jsme my dnes odklidili, to byla jen kapka v moři. Ten zbytek plastů by muselo uklízet mnohem víc lidí. Doufám, že příští víkend, kdy má Ukliďme Česko vrcholit, jich půjde nebo spíš pojede v našich stopách několikanásobně více. Lidé by si měli uvědomit, že to není ostuda - sáhnout do příkopu a vytáhnout odhozenou PETku.
Pavla BOUŠOVÁ, důchodkyně: Sesbírat několik igelitek odpadků se bohužel podobá vylévání bazénu kávovou lžičkou. Smysl akce vidím spíš v tom, zvláště při vhodné medializaci, že by mohla lidi upozornit na to, jak veliký problém ten bazén představuje. Jak každý má uklizeno na své zahrádce a vesele sype svinčík do volné veřejné přírody, tam na tom přece nezáleží. Pár lidí a cyklistů nás vidělo a kdyby aspoň některého z nich zahryzalo svědomí a už nikdy do toho příkopu nic nehodil, nebylo to zbytečné.
Viktor ŠMOLÍK, designer, projektant: Během výletu do přírody chci sledovat přírodu, ne plasty a odpadky. Je jasné, že v hustě zalidněném území je utopií dobrat se ideálu čisté přírody. Avšak takové množství odpadu, které vídám na Plzeňsku, je až přehnané. Mnoho polních a lesních cest je lemováno černými skládkami a odpadky. Není to oku lahodící, mně se to nelíbí, a když se vám něco nelíbí, můžete zkusit s tím něco udělat. Bohužel plastu v příkopech jakoby neubylo. Je to nyní sisyfovská činnost, ale aspoň se potom líp nadává :-)
Máte podobný názor? Nebo jiný? Nebo se v sobotu 18. dubna 2015 necháte inspirovat? Napište to do diskuse k tomuto článku!