Sváteční cyklovýlet do Brd s cykloprůvodcem
Již čtvrtým rokem vychází v regionálních Denících na území Plzeňského a Karlovarského kraje od května do října každý pátek celostránkové tipy na výlety, které připravuje tým autorů, který jako editorka stránky koordinuji. A aby nezůstalo jen u slov (v psané podobě), letos jsme přidali i jeden reálný výlet. Původní plán, že se ho zúčastní všichni autoři, kteří připravují či připravovali páteční seriál cyklovýletů, poněkud nabouraly plány některých z nich vyjet si na kolo někam dál a tak jsme se nakonec na startu sešli jen čtyři: Míra Landa z Mariánských Lázní, Zdeněk Šnejdar z Klatov, Pavel Šimek z Mirošova a já. Zatímco já jsem přistoupila do Brdského cyklobusu až na Slovanech, Aleš Tolar s Anetou Nachtmanovou z plzeňské redakce Deníku nastupovali již na CANu. Třetí spolupořadatel, tedy ČSAD autobusy Plzeň a.s., zajistil pro účastníky místa v cyklobuse. Regionální Deníky propagaci akce a nové mapky Brd vydané Plzeňským krajem, které dostali účastníci na startu zdarma. Já pak za portál plzenskonakole.cz, který byl spolupořadatelem, celou akci ve spolupráci s kolegy autory a Milanem Boudou průvodcovala.
Trasa měla celkem 44 kilometrů a vzhledem k poloze Teslín (720 m n.m.) nebyla ani převýšením příliš náročná. Zato byla nabitá zajímavými a pro mnohé neznámými místy. Prvním byl Červený vrch, kde se těží štěrk na brdské cesty. Pak dva zajímavé stromy: smrk troják s vrtulovitě stočenými dvěma kmeny a nedaleký starý dub. U něj jsme si také něco řekli o obcích, které kolem padrtí stávaly a postupně se vydali na rozcestí Na Rovinách, kde dříve stávala hájenka. Odtud si někteří s Milanem zajeli prohlédnout zapadlé pomníčky v lese. Většina pak ale poprvé viděla vysílač na vrcholu Prahy z bezprostřední blízkosti a také se dověděla, že je tam jeden z našich meteoradarů srážek. Věže Temelína jsme ale z Čákovy vyhlídky pro ranní zbytky mlhy neviděli. Proto jsme také vynechali vyhlídku na Malém Toku a umně prokličkovali se zastávkou u jednoho hraničního mezníku ke Skelné Huti, abychom si prohlédli zdejší douglasku. Ta je podle znalce středních Brd, pana Čáky, nejkrásnějším brdským stromem. To už krásně svítilo sluníčko, a tak jsme si na Skelné Huti udělali piknik. Odtud jsme už jen sjížděli k hrázi Pilské vodní nádrže, kde začalo pěkně foukat, takže některým cyklistům vítr dokonce porazil kola. Z Lázu už cesta pozvolně stoupala až do Nepomuku (ne toho u Zelené Hory, ale toho brdského), kde se peloton rozdělil na ty, kteří chtěli vodu ze studánky a ty, kteří dali přednost pěnivému moku v nedalekém bufetu. S rychlostí obsluhy to tu ale nebývá slavné a tak část cyklistů raději popojela občerstvit se do grilu v Teslínech, kde jsme se postupně všichni sešli. Nebýt několika pádů, které naštěstí skončily jen silničním lišejem a ohnutým ráfkem, neměl tento výlet vážnou chybu, a to hlavně zásluhou teplého podzimního počasí a dobré spolupráce organizátorů včetně technické podpory, kterou zajišťoval na konci pelotonu Pavel Šimek s Milanem Boudou.
Možná jste chtěli jet na cyklovýlet s původcem do Brd také, ale nevyšlo vám to. Napište nám do diskuse pod článkem, zda byste se chtěli na takový výlet vypravit a proč. Třeba se dočkáte dalšího...
Kdo pro Deník připravuje v roce 2016 páteční tipy na cyklovýlety „Na kole za...“
Jiří BÍZEK - cyklista, znalec Konstantinolázeňska a autor knihy Konstantinolázeňsko na kole s 22 výlety pro silniční a horskou cyklistiku. Má rád vlaky, do kterých pravidelně usedá jako strojvůdce i cyklista. Je také kronikářem města a lokálky, zastupitel, železniční modelář. Rád fotografuje, a to i na kole. Bydlí v Bezdružicích.
Jiří HOLOMEL - dlouholetý vedoucí kroužku cykloturistiky, organizátor cyklotáborů a polulárních cyklovlaků. Jirka Holomel také přispívá články o zajímavých místech na náš portál www.plzenskonakole.cz. Bydlí ve Třemošné nedaleko Plzně a podniká výlety nejen po Plzeňském kraji, ale s podporou vlaku rád objevuje také méně známá místa v jiných regionech.
Miroslav LANDA - krajský značkař cyklotras Klubu českých turistů v Karlovarském kraji a správce karlovarského cykloportálu www.kr-karlovarsky.cz/cyklo/ Podílel se například na nové metodice produktového cyklistického značení, tedy cyklotras označených logem, a na jeho realizaci v Karlovarské kraji (Stezka železné opony = EuroVelo13, cyklostezka Ohře). Bydlí nedaleko Mariánských Lázní a podniká výlety hlavně po České Republice.
Zdeněk ŠNEJDAR - milovník cyklistiky všeho druhu a znalec regionu v podhůří Šumavy. Zdeněk je všestranný cyklista. Ve svém regionu, tedy v Pošumaví, jezdí hlavně v terénu na horském kole, příležitostně i jako cykloprůvodce. Rád si zajezdí také na siničce a to třeba i Krále Šumavy. Není mu ani zatěžko vyrazit na kole „na těžko” a třeba za dva dny dojet na Moravu. Miluje výzvy ať v podobě individuálního závodu Toulání Šumavou tak neznámých kopců a tratí. Bydlí u Klatov.
Radka ŽÁKOVÁ - cykloprůvodkyně a editorka regionálního informačního portálu pro cyklisty plzenskonakole.cz. Píše články o všem, co se týká cyklistiky v našem kraji. Je editorkou seriálu cyklovýletů v Deníku „Na kole za...” a autorkou Cyklorádia v plzeňském Rozhlase. Průvodcuje po regionu vč. střednch Brd i v zahraničí - například v českém Banátu v Rumunsku, ve francouzské Provence či Auvergne. Bydlí v Plzni.
Odkazy
Fotogalerie na stránkách Deníku