Silvestrovský výlet a cykloPéeFky
Zatímco loni jsme silvestrovskou vyjížďku zahajovali stavbou sněhuláka na kole, letos jsme si sněhulákování museli odpustit. Nebylo z čeho. Sníh se do Vánoc pořádně neukázal, takže mnozí ani nemuseli řešit náhradní dopravu. Silnice byly suché, takže se nás u Andělíčka na náměstí v sobotu ráno sešlo hned deset. Další ale do Sportpensionu Pohoda v Letkově, kde jsme se sešli již potřetí, dorazili na kolech sami nebo s dopomocí čtyř kol s motorem. Nejdříve jsme vyměnili drobné dárečky, pak následovala burza cyklistických map a letáčků. Propagační materiály z různých výstav a veletrhů mohl zájemce získat včasným zvednutím ruky. Několik štůsků, které jsme přinesli, se tak plynule rozprostřelo mezi ostatní cyklisty podle jejich zájmu.
Kilometrový žebříček
„Tak kolik jste loni najezdili na kole kilometrů?” to je moje obvyklá otázka, když začínám shromažďovat čísla pro další Kilometrový žebříček. Většina cyklistů, si díky cyklokompjútrům sleduje, kolik kilometrů v daném roce na kole najela. Čísla začínají zpravidla někde u pěti set kilometrů, nejvíce se jich pohybuje mezi dvěma a čtyřmi tisíci. Jsou ale tací, kteří zvládnou na kole za rok najet více než deset tisíc kilometrů a to už stojí za odměnu. Letos na ty nejlepší, co do Pohody dorazili, čekaly doplňky na kolo a pěkné čtení z plzeňského nakladatelství Cykloknihy. Na cyklistu s nejvyšším počtem kilometrů čekala kniha Na hliníkovém oři divokým západem Lucky Kovaříkové a Michala Jona. Dostal ji Bohouš Vřešťál za 7 600 loni najetých kilometrů na kole. Vítězství ale jen o chlup uteklo Jirkovi Hrachovi, který do Pohody dorazil se zpožděním a tak jeho loni najetých 12 055 kilometrů nebylo do celkového žebříčku s cenami zařazeno. Letošní Kilometrový žebříček chci zpracovat do konce ledna, zatím si na zmiňované e-adrese můžete pohlédnout Kilometrový žebříček, za rok 2010.
Cyklokniha pro nejlepšího
Již potřetí poskytlo čtení pro nejlepší cyklisty plzeňské nakladatelství Cykloknihy, za což Vlaďce a Jirkovi Říhovým moc děkujeme. Pokud by vás zajímalo, o čem si vítěz Kilometrového žebříčku počte, níže najdete stručnou anotaci knihy.
Lucie Kovaříková a Michal Jon:
Na hliníkovém oři divokým západem - Národními parky USA na kole
Základní údaje:
- Tříměsíční expedice s 5862 najetými kilometry na kole
- Na stezkách v národních parcích nachozeno pěšky cca 170 km
- Projeto 6 amerických států, přičemž pět států důkladně (Kalifornie, Nevada, Utah, Colorado, Arizona) a jeden okrajově (Nové Mexiko)
- Navštíveno a popsáno 9 národních parků jihozápadu USA - Yosemite, Death Valley (Údolí smrti), Zion, Bryce Canyon, Capitol Reef, Arches, Rocky Mountain (Skalisté hory), Mesa Verde a Grand Canyon (Velký kaňon).
Celobarevná kniha se 179 fotografiemi obsahuje kromě zážitků velice podrobné informace o jednotlivých národních parcích, o pohybu cykloturistů v nich, info o příjezdových komunikacích, o možnostech nocování, vstupech do NP, o mapách, cenách, letenkách, pojištění, vybavení, celkových nákladech, apod.
Deset přehledných mapek národních parků s trasami pro kolaře.
Celková velká mapa oblasti s nejvhodnějšími cestami spojujícími jednotlivé národní parky.
CykloPéeFky
Pěknou PéeFkou můžete zaujmout i pobavit. To platí i o těch cyklistických. Do redakce nám jich každoročně několik přijde a tak si je můžete teď prohlídnout i vy. Když jsem psala o loňských cykloPéeFkách, posteskla jsem nad jednou, že je škoda, že ji autor nenafotil u nás, ale v zahraničí. A ejhle - letos polibek na kolech přišel z redakce spřáteleného portálu Nakole.cz a pochází z Čech? Že by se nám konečně česká cyklistická kultura začala měnit podle té dánské?
- Nejpříjemnější se mně zdá záběr Jitky Vrtalové z redakce portálu Nakole.cz pořízený pro PéeFku na nakoláckém srazu. Polibek na kole u nás není ještě tak běžný, přestože jsem ho již na několika fotografiích viděla. Na rozdíl od těch předchozích, je ale tento z Čech a když se na tuto fotku podívám musím se usmát a myslím, že i vy, nebo ne?
- Nejprovokativnější je dle mého PéeFka nýrského kolegy cykloprůvodce Franty Bechyně z Nýrska. Běžná cesta na kole ve spoustě sněhu, to stále ještě mnoho našich cyklistů považuje za bláznovství přesto, že třeba v Německu, Dánsku, Švédsku nebo Švýcarsku, je to běžné a nikdo se nad tím nepozastavuje. Právě ta normálnost použití kola jako dopravního prostředku i v pro nás netradičních podmínkých, mne zaujala.
- Nejnápaditější z došlých péeFek je rozhodně ta od e-kolo.cz. No řekněte, frčelo by se vám takto lépe?
A co vy, není Vaše PéeFka také cyklistická? Pokud ano, můžete nám ji zaslat dodatečně, nebo napsat do diskuse k článku. Pokud ne, třeba jsme vás inspirovali k PF 2013...
Přečtěte si také
CykloPéeFky a Silvestr na sněhu s cyklosněhulákem - jak se sčítají kilometry na kole a jak tahle tradice vlastně vznikla, k tomu ještě přehlídka cyklistických PF 2011