Krajem kněžny Káči: Za dávných časů a jejich časoměření
Trasa nás provede malebnými vískami středního Pootaví - místy, která dříve patřila do rozsáhlého panství rodu Lamberků spravovaného ze Žihobec. Je určena těm, co rádi poznávají nejen krajinu, ale také historii, která se v ní odehrávala. Na trase je několik míst, která jsou s Lamberky, zvláště s Gustavem Jáchimem a jeho neurozenou vyvolenou Kateřinou, pevně svázána. Pokocháte se krásnými vyhlídkami do krajiny strážních hradů a krásnou podhorskou přírodou. Výlet je určen zdatnějším cyklistům, kterým nevadí šlapání za pěknými vyhlídkami a zajímavými místy.
Start a cíl: Horažďovice, žst.
Aktualizace: 22.02.2014
Krajem kněžny Káči: Po hranicích Lamberského panství
Trasa nás provede nejkrásnějšími místy této části Pošumaví. Začíná a končí v Žihobcích, které bývaly za Lamberků sídlem šlechty, která ze žihobeckého zámku spravovala rozsáhlé panství. Projedeme místy, kde nejznámější z Lamberků, Gustav Jáchim, pojal za ženu Kateřinu, ženu prostého rodu, i lesy, kde tak rád lovíval. Tato trasa je pro zdatné cyklisty, které odmění fantastickými pohledy do této části Pootaví nejen od loveckého zámečku, ale i ze strážního hradu Kašperk, kde se natáčela známá pohádka Anděl Páně.
Start a cíl: Žihobce
Aktualizace: 20.02.2014
Krajem kněžny Káči: V dohledu hradu Rabí
Tato trasa nás provede po obou březích zlatonosné Otavy. Navštívíme nejrozsáhledší hradní zříceninu v Čechách - hrad Rabí, hrad, při jehož dobývání přišel jan Žizka o druhé oko. Projedeme půvabné pošumavské vísky náležející dříve k rozsáhlému panství Lamberků spravovaného ze zámku v Žihobcích. Z otevřené krajiny podél Otavy se pokocháme vyhlídkami na zříceninu Rabí, v závěru trasy pak okusíme příjemnou Otavskou stezku kopírující vodní tok až do Sušice.
Start a cíl: Sušice, žst.
Aktualizace: 20.02.2014
Cykloprohlídka „Za uhlím na Plzeňsku“
Cykloprohlídka „Po stopách plzeňských osobností”
Cykloprohlídka „Mlýnská“
Za drakem
Start: Domažlice
Cíl: Furth imWald Aktualizace: 29.12.2011
K dračí sluji
Jen pár kilometrů za Domažlicemi se nachází tajemná jeskyně Salka. Chcete-li poznat dračí sluji ukrytou v lese jen kousek od cesty, vydejte se směrem k Pasečnici. Přírodní památka Salka je nezvyklým útvarem budícím představy tajemné dračí sluje. Při zpáteční cestě můžete opatrně nahlédnout k lesnímu jezírku nedaleko Köglerova zastavení, zda nespatříte lesní víly nebo se podívat k Sokolově vyhlídce. V případě pěkného počasí vás třeba zláká koupání v Babyloně a cestou z něj si prohlédnete obnovenou lávku s akvaduktem u Hadrovce. Trasa je určena rodinám, co se nebojí vyšlápnout na kopec a užít si z něj vyhlídku i cestu dolů.
Délka trasy:
Start a cíl: Domažlice
Aktualizace: 28.12.2011Za Kozinou a jeho velkým psem
Tato trasa nás zavede k památníku Jana Sladkého Koziny na Hrádku u Újezda. Památník teď hlídá velký šedý pes shlížející krásnou vyhlídkou na Chodsko přímo u prolézaček. Velký šedý pes je tajemnou prolézačkou pro malé dobrodruhy. Cestou k němu můžete navštívit Pamětní síň Jana Sladkého Koziny v Újezdě a poslechnout si výklad v původním chodském nářečí. Kozinův památník na Hrádku i s nádhernou vyhlídkou může být místem pro sladkou odměnu na terase restaurace nebo kiosku. Při cestě dál na koupání v Babylonu pojedete přes Trhanov. Zpátky do Domažlic už vede cesta téměř pořád po cyklostezkách a také přes obnovenou lávku s akvaduktem u Hadrovce. Trasa je určena rodinám, co se nebojí vyšlápnout na kopec a užít si z něj vyhlídku i cestu dolů.
Délka trasy:
Start a cíl: Domažlice
Aktualizace: 27.12.2011Z Mnichova přes Regensburg na Plzeň na kole za tři dny
cykloprohlídka "Chlumská"
Trasa tohoto odpoledního okruhu nás zavede k jednomu z lázeňských pramenů Lochotínských lázní a do světově proslulého arboreta Sofronka, kde mají unikátní sbírku borovic. Na trase se také budete moci pokochat dvěma krásnými vyhlídkami na Plzeň - z rozhledny na Chlumu a z Vyhlídkové ulice. Spolu s historií Chlumu se tak dovíte něco o přírodě i historii našeho města.Když budete pozorně poslouchat výklad průvodce, dovíte se, proč se kopec na Doubravce jmenuje Chlum a proč máme tolik Chlumů, Chlumců a Chlumánků...
Aktualizace: 08.08.2011
Cykloprohlídka „Geologická”
Trasa nás zavede na geologicky zajímavá místa kolem Plzně a ne jen na ně. Prohlédneme si sopečné tufy i vrstvy lávy na Příšovské homolce spolu ze zajímavou květenou zdejší louky. Shlédneme z výšky na Hromnické jezírko, řekneme si něco o tom, kde se na Plzeňsku těžil a jak vznikal kaolin. Prohlédneme si Plzeň a Starý Plzenec z Koterovské vyhlídky a z Koterovské skály. Poslední zajímavostí bude polštářová láva na skalním lomu, kde je krásně zřetelná její struktura.
Aktualizace: 10.07.2011
Další tipy na cyklovýlety
V této podsekci najdete tipy na výlety, které jsou zveřejněny jako součást nějakého jiného článku. Nejsou to podrobně zpracované trasy se vším všudy, ale mohou vám posloužit jako inspirace k výletům a objevování nových zajímavých míst, která jste ještě nenavštívili. Tato sekce, resp. článek, který ji vyplňuje, je průběžně aktualizována o nové odkazy - ty nejčerstvější najdete vždy nahoře.
Aktualizace: 01.11.2010
Cykloprohlídka „Botanická”
Trasa tohoto odpoledního okruhu nás zavede do různých okrajových částí Plzně, kde se dovíte něco květinkách kolem nás. Na kole budeme projíždět, kolm luk, polí i lesů a právě květinky těchto biotopů si prohlédneme. Díky tomu, že každý měsíc kvete něco jiného, čeká nás vždy originální zážitek.
Aktualizace: 13.03.2010
Cykloprohlídka "Rokycanskem"
Trasa nás zavede na východ od Plzně k Ejpovickým útesům a v lese ukrytým Kokotským rybníkům. Prohlédneme si Bušovický zámek i jednu ze starostových vyhlídek nad obcí. Zajímavá bude také návštěva zdáli viditelné zříceniny Kamýk, odkud je pěkný výhled do kraje. Do Rokycan a místního muzea vojenské techniky se vydáme kolem přírodní památky Vosek, naleziště voseckých kuliček. Při zpáteční cestě do Plzně se podívámě na místo, kde byl Starý zámek a dovíme se něco o místní přírodní památce Pod Starým hradem a o lidové architektuře v Ejpovicích s pozoruhodnými nápisy na portálech.
Aktualizace: 11.03.2010
Cykloprohlídka „Dendrologická”
Trasa tohoto odpoledního okruhu nás zavede k zajímavým stromům v sadovém prstenci kolem historického centra Plzně, seznámí vás s historií, současností i raritami Borského parku. V závěru bychom pak chtěli navštívit dvě unikátní zahrady u řeky Radbuzy - zapomenutou Luftovu zahradu.
Aktualizace: 10.03.2010
Cykloprohlídka "Ke Kyšické vyhlídce"
Tento odpolední okruh nás zavede na severovýchodní okraj Plzně. Podíváme se k nejstaršímu Plzeňskému kostelu u posledního soutoku plzeňských řek na vyhlídkové místo nad Kyšicemi. Pak si prohlédneme přírodní památku Ejpovické útesy a lidovou architekturu v Ejpovicích s pozoruhodnými nápisy na portálech. Projedeme přitom několik pěkných polních cest, které zřejmě ještě neznáte.
Aktualizace: 10.03.2010
Cykloprohlídka „Krásy kolem Plas“
Trasa nás zavede na sever Plzně, do Plas a provede nás údolím Střely a některých jejích přítoků. Navštívíme soukromé muzeum těžby borové smoly (nejmenší a jediné svého druhu v Čechách), plaský cisterciácký konvent postavený na dubových pilotech ve vodě, Metternichovskou hrobku a sýpku v jeho blízkosti. Prohlédneme si také nejstarší památný strom v Plzeňském kraji - jeden z dubů u Loman a nezvyklé místo v lese, kde vyvěrající železitý pramen vytvořil kaskády malých železitých jezírek. Navštívíme také pozůstatky Příšovskou homolku - pozůstatek po třetihorní sopce. Projedeme přitom spoustu lesních a polních cest, které možná ještě neznáte.
Aktualizace: 10.07.2009
Česko-německými trasami do Poběžovic
Tato trasa využívá několika dálkových mezinárodních cyklotras. Z hranic vede kousek pro Panevropské CT spolu s Iron Curtian Greenway (železná opona) po které pokračuje až do Rybníku, kde se napojuje na českobavorskou stezku přátelství z Naaburgu do Horšovského Týn. Můžete se tak projet bývalým pohraničním pásmem, ale i méně zalesněnými oblastmi dál od hranic, kde si při postupném sjíždění užijete výhledů do vnitrozemí. Trasa je určena těm cyklistům, kteří zvládnou i delší trasy ve zvlněném terénu.
Start a cíl: Železná - Poběžovice
Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně
Tato trasa projíždí příhraničními hvozdy a místy, kdy bývaly dříve obce Waldorf, Pleš, Rabov a Václav. Několikrát tedy budete muset vystoupat do kopce. Odměnou vám budou krásné výhledy a to i do Německa. Zážitkem je i hledání pramenů řeky Radbuzy, kde bude muset většina cyklistů kolo vést. Trasa je určena těm, co rádi objevují krásnou přírodu a vyhlídky do krajiny a nebojí se při tom zdolat nějaký kopec, nebo sesednout z kola.
Start a cíl: býv. Waldorf - Hostouň