Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň
a její okolí ze sedla svého kola.Tipy na cyklovýlety, užitečné rady
a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty
Partneři
Trasy pro cyklovýlety
Trasy pro cyklovýlety
Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.
Tato trasa vedoucí až do Bělé je zvládnutelná i pro pohodové cyklisty. Vede od konečné cyklobusu po lesních cestách až do Bělé, kde je možné skončit (např. s dětmi) nebo ještě pokračovat její druhou částí přes Sycherák k rozhledně na Březince. Na Sycheráku je možné se vykoupat v rybníce a poté opět sjet do Bělé. Na trase je jen jedno větší stoupání z Bělé, jinak je nenáročná a většina z ní vede mimo komunikace - je tedy vhodná i pro rodiny s dětmi.
Start a cíl: Železná - Bělá nad Radbuzou
Aktualizace: 03.05.2009
Trasa vede kolem pivovaru Prazdroj, proti proudu řeky Úslavy, cestami v údolní nivě Úslavy pod Koterovskou vyhlídkou, na kterou postupně vystoupáme. Přes Letkov se pak dostaneme až k půvabné cestě kolem kanálu, ze které je to jen kousek k starému židovskému hřbitovu. Cykloprohlídku zakončíme na na krásné vyhlídce k západu slunce ve Vyhlídkové ulici.
Aktualizace: 18.04.2009
Trasa vede zpočátku údolím Úslavy, poté nad Kornatickým potokem, nad kterým se vypíná Kozelské polesí plné zaniklých tvrzí, přírodních zajímavostí a krásných zpevněných cest. Úsek z Mirošova do Vísek projíždí západním cípem středních Brd kolem zřícenin hradů Dršťka a Homberk. Závěrečný úsek z Vísek je nádhernou vyhlídkovou projížďkou nad spálenopoříčským údolím Bradavy, do kterého se jen pozvolna sjíždí.
Délka trasy: 39km
Start a cíl: Spálené Poříčí
Aktualizace: 03.12.2008
Trasa vede zpočátku po jednom z hřebenů nad údolím Úslavy, poté hlubokými lesy jižních Brd kolem chráněných území starých bukových lesů (Míšovské a Chýninské buky) a mrazových skal (Fajmanovy skály a klenky). Další část trasy zajíždí do nejatraktivnější oblasti středních Brd - k Padrťským rybníkům a to po nově vyznačených cyklotrasách, přístupných o sobotách, nedělích a svátcích. Poslední úsek je pak vyhlídkovou jízdou do údolí Spáleného Poříčí. Trasa jako dělaná pro milovníky přírody a jízdy po klidných lesních cestách a krásných vyhlídkách. Vzhledem ke své délce se nabízí několik možností jejího zkrácení. Dlouhé úseky lesem nabádají k přibalení svačinky a dostatku tekutin na cestu. Nevyplácí se proto minout bez povšimnutí gril v Míšově.
Délka trasy: 51km
Start a cíl: Spálené Poříčí
Aktualizace: 01.12.2008
Trasa projíždí krajem na jih od Spáleného Poříčí. Vede kolem přírodní památky Kokšín s cennými porosty kostřavových jedlobučin, kolem přírodní rezervace Chejlava se starým smíšeným bukovým porostem s bohatým bylinným patrem a přírodním parkem Buková hora - Chýlava. Na trase je rozhledna Na Skále u Železného Újezda, ze které je vidět za dobré viditelnosti až do Plzně nebo na Šumavu. Na mnohých místech se otevírají krásné výhledy do údolí Úslavy a Bradavy. Oba sjezdy z Přešína do údolí Úslavy patří k těm nejlepším v okolí. Tahle trasa je pro požitkáře - stoupání a krásné dlouhé sjezdy s vyhlídkou stojí za to, ale vyžadují dobrou kondici. Za zastavení stojí kostel v Nových Mitrovicích údajně postavený podle plánů Santiniho či prostorná odpočívka u rozcestí Na kole na Bukové hoře. Většina trasy vede po vedlejších asfaltových komunikacích, úseky přes Bukovou horu a pod Kokšínem pak po zpevněných lesních cestách.
Délka trasy: 37km
Start a cíl: Spálené Poříčí
Aktualizace: 01.12.2008
Chcete li si zahrát stopovačku na kole, vydejte se hledat kamenné kříže na sever od Plzně. Trasa je určena těm, kterým nevadí občas sesednout s kola a hledat v lese nebo na mezi. Za těmito kamennými svědky dob minulých se mohou vydat skupinky i jednotlivci. Na Manětínsku a Kralovicku je kamenných křížů oproti jiným koutům naší vlasti podstatně více.
Délka: 53 km
Start: PLZEŇ u Kalikovského mlýna
Cíl: PLZEŇ Bolevec – konečná tramvaje č. 4
Aktualizace: 07.11.2008
Trasa nás zavede na známá i méně známá místa jako jsou westernové městečko Halter-Valley, rozhledna na Křížovém vrchu, Stará pošta ve Stodě, kde pobýval jeden velmi významný vojevůdce, či „chatka na muří nožce” jak s nadsázkou nazývám malý srub postavený na mostním sloupu uprostřed řeky. Prohlédneme si kostely ve Stodě a Dobřanech i vyhlášený dobřanský minipivovar. Seznámíme se s historií chotěšovského kláštera a jeho současností. Čekají nás cesty známé i méně známé - nejvíce asi cyklisty potěší cestu kolem luk z Chotěšova, některé možná překvapí spojení po cestách z Litic směrem na Dobřany.
Aktualizace: 09.07.2008
Město Plasy připravilo pro zdatné cyklisty přes sto kilometrů dlouhý okruh s nesčíslným stoupáním a klesáním, a to pod příznačným názvem Železná Střela. Okolí Plas je kopcovité, stoupání do kopce do Obory je mezi cyklisty vyhlášené. Výšlap na kopec bývá ale často odměněn krásným výhledem - těch je na připravované trase Železná Střela hned několik - Havlova vyhlídka, výhled z Horního Hradiště a další. Na trase najdete i staré cisterciácké dvory nebo památky vesnické architektury. Prohlédnout si můžete i hrobku knížete Metternicha, který v Plasích zavedl výrobu litiny. Ta má expozici v plaské výstavní síni.
Aktualizace: 07.01.2008
Ujedete na kole 40 až 60 km za den. Chcete si vyzkoušet, zda ujedete více? Chcete si udělat delší, ale pohodový výlet s možností ukončení jízdy na kole, když vám dojdou síly? Vyzkoušejte tuto trasu. Vlakem dojedeme do stanice Horažďovice – předměstí. Cestou si můžeme prohlédnout zpáteční cestu – vede z větší části podél trati a tak v případě nedostatku sil můžeme cestu přerušit, dojet do nejbližší stanice a do Plzně se vrátit vlakem. V létě si navíc užijete krásné koupání v lomu.
Délka: na kole 39km do Dvorce a 75 km až do Plzně
Start: Plzeň, hl.nádraží ČD
Cíl: Dvorec, popř. Srby, Ždírec, Blovice, Nezvěstice, St. Plzenec nebo Plzeň
Aktualizace: 22.08.2007
Trasa nás zavede jak do zajímavých míst v údolí Mže tak do míst nad ní. Prohlédnete si kostel sv. Jiří, barokní sýpku a seznámíte se s historií Malesic, stejně jako Města Touškova, jehož historické centrum ukrývá spoustu zajímavých památek včetně zachovalé křížové střílny. Pak na vás čeká Zámecký mlýn s funkčním vodním kolem a zřícenina romantického hradu Bubnu vypínající se na ostrohu nad mlýnem. Cestou těsně kolem řeky dojedeme k více než 500 let starému Žižkovu dubu pod hrází Hracholuské přehrady. Pak nás čeká lahůdka - Muzeum bicyklů v luhovském zámku spolu s prohlídkou rekonstruovaného zámeckého areálu. Po zastávce na oběd nad mostem přes přehradu dojedeme zčásti lesními cestami až do rochlovského zámeckého statku, kde si můžete vyzkoušet jízdu na historických kolech z doby První republiky a také si prohlédnout místní cyklocentrum. Další zastávka je u památné borovice v Kamenném Újezdě, kde se dovíte i něco o historii kamenouhelné těžby kolem Nýřan. Poslední zastávka je pak ve Vejprnicích u kostela, který má jednu zvláštnost...
Aktualizace: 27.07.2007
Trasa nás zavede do Černic s památkově chráněnými objekty kolem návsi a na Ostrou Hůrku, kde se mimojiné dovíte, jak vzniká buližník a pokocháte se krásnou vyhlídkou na Plzeň. Přes Dálniční lávku se vydáme na cesty na Valíku, které nás dovedou až k židovskému hřbitovu ve Štěnovicích. Prohlédnete si i bývalý klášter trinitářů, jeden z mála u nás, a samozřejmě krásně opravený Štěnovický zámeček. Po zpevněných cestách, které vznikly při výstavbě dálničního obchvatu se dostaneme do Radobčic a přes pole a Lemovu lávku až do Hradiště.
Aktualizace: 26.07.2007
Trasa vede kolem rozhledny Sylván, oblastí Boleveckých rybníků kolem Krkavce do Horní Břízy, odkud pak sjíždí po polních a lesních cestách kolem trnovského rybníku Hamr, zámečku u zaniklé obce Ježlový, po cestách mezi stále funkčním a již nepoužívanými zatopenými kaolinovými doly. Seznámíte se s tím, jak vznikal kaolin. Dále pokračujeme přes Oboru a nedaleký Třebekov, kde zřejmě bývalo tvrziště, dojedeme až k Hromnickému jezírku, pozůstatku těžby vitriolových břidlic, ze kterých se vyráběla česká dýmavá kyselina dusičná. Po zastávce v zámeckém statku Býkov se opět lesem vydáme k Českobřízskému mlýnu a pak přes Zruč na Bílou Horu.
Aktualizace: 25.07.2007
Trasa s nejmenším převýšením projíždí po mezinárodní cyklotrase č. 3 přes Přehradní lávku, kolem Litic na Valchu, kde se dovítě něco o historii těžby v této dříve hornické osadě za hranicemi města. Poté se lesem vydáme přes Vejprnice, kde má kostel jednu zvláštnost, až do Křimic, kde si můžete prohlédnout zámek i park s jeho dendrologickou raritou a když budeme mít štěstí, tak se i pokocháme výhledem z nově opravené zámecké věže do údolní nivy Mže, kde se pěstuje vyhlášené zelí. Podíváme se ještě na krásné památné lípy u Mže a pak širokými zpevněnými cestami v nivách této plzeňské řeky dojedeme až ke Kalikovskému mlýnu.
Aktualizace: 24.07.2007
Trasa nás provede známým polesím po málo známých místech. Ve starém Plzneci navštívíme kostel Panny Marie s jedinou malovanou Biblí u nás a nahlédneme do rotundy, která je nejstarší dochovanou církevní stavbou v západních Čechách. Poté nás čeká kychta vysoké pece - technická památka v Sedlci nedaleko přírodní památky Starý rybník. V kozelském polesí si prohlédneme několik přírodních rezervací a také se seznámíte s historií tzv. manských tvrzí, kterých zde bývalo několik. Nezapomeneme ani na zříceninu známého hradu Lopaty se stejnojemnnou přírodní památkou na území jeho podhradí.
Aktualizace: 23.07.2007
Tento okruh je ideální okružní vyhlídkovou trasou vedoucí z centra města. Vede po známých i méně známých vyhlídkových místech, ze kterých je možné pohlédnout na Plzeň i na její okolí mnohdy až k pohraniční Šumavě. Na trase můžete navštívit rozhlednu na Sylvánu a na Chlumu, rozhlédnout se ze Sytné i z vyhlídkové terasy ve Vyhlídkové ulici. Na trase zajdeme také k památnému smrku Trojáku v části boleveckého polesí nazývaném Lány a také k zajímavé technické památce - ke Kolomazné peci. U ní se dovíte o historii kolomazníků a jejich řemesla v Plzni.
Aktualizace: 21.07.2007
První a nejstarší trasa cykloprohlídky nás provede historickým centrem Plzně a oblastí Boleveckých rybníků. Dozvíte se něco o historii Plzně a o zajímavých stavbách na náměstí Republiky i kolem sadového prstence. Dovíte se také o plzeňských lázních, „léčivém“ Kopeckého prameni, jehož prameniště je nyní zákonem chráněné. Zjistíte, proč naši předkové stavěli rybníky a kolik jich vlastně kolem Bolevce postavili. Zjistíte také, proč získalo arboretum Sofronka takové světový věhlas a kde stávala sluneční luštírna semen. Po mezinárodní cyklotrase číslo 3 se pak kolem kostelíka sv. Jiří vrátíme do centra.
Aktualizace: 20.06.2007